Analystexten har nu, nästan längst ned, ett tillagt vionärt externt analysmaterial om Tobiis eyetracking inom Healthcare men i riktkurskalkylen är det fortfarande det lättare kalkylerbara Autosense som bidrar med det klart största värdet i Tobii.
Tobii- aktien nådde över 7 kr sommaren 2025 knappt 3 månader efter den urstarka Q1-rapporten 7 maj 2025 vid utgångskurs innan ca 2 kr innan ny tok-baissning under sensommaren och hösten... (senast betalt 2.056 kr 16 jan 2026). Blankningen nu är långt mer än dubbelt så hög som inför racet i somras, så det kan mycket väl bli en ännu större återköps-effekt i Q1 2026 när Mr Market åter kan väntas ha vaknat 4 feb 2026 efter Q4-rapprten för 2025.
Riktkursintervallet fastställs i analysen f n till 14 - 20 kr 2026 som den mest försiktiga kombinationen av de två kalkyl-varianterna i den övriga analystexten längre ned vilka slutade på 15 till 20 kr respektive 14 till 22 kr.
P/e-talet på Tobii-analysens EBIT-prognos 140 Mkr 2026 utan engångseffekter, men efter schablonskatt 20.6 % är ca 4.5 (+/-0.3) vid stängningskurs 2.056 kr 16 jan 2026. Med nuvande antal aktier ca 234 M blir vinstprognosen/aktie ca 0.475 kr och med analysens antagna utspädning till 260 M aktier ca 0.428 kr.
T ex ger ett p/e-tal på 25 till 30 en kurspotential till ca 11 till 14 kr 2026 vilket med bl a avdrag för omsättningstillgångarna (exkl lagret) minus alla skulder inkl de stora osäkrade dollarlånen motsvarar en bedömt fullt rimligt uppnåbar kurspotential t o m för Mr Market till ca 9 till 12 kr 2026 om denne blir liknande mycket på hugget som sommaren 2025 då kursen nådde drygt 7 kr som högst men fundamenta inte var riktigt lika lysande som nu efter 15 dec-avtalet om DMS.
Som jämförelse har Smart Eye på kurs 85.10 kr 16 jan 2026 ett omkring 8 (åtta) gånger högre p/e-tal på ca 37 efter schablonskatt på Redeyes nästan halverade EBIT-prognos ca 110 Mkr för 2026 efter publiceringen av Q3-utfallet för 2025, och med Smart Eyes numera relativt tidigare stora lån i balansräkningen efter hittills fortsatta förluster och negativt kassaflöde och de har sannolikt fortsatt under Q4 till skillnad från i Tobii.
Bo Arne Viktor Engwall von Schéele gratisdjupanalyserar Tobii ett tag till för att förbättra relationen mellan kredit och debet även för kreti och pleti. Min fru och jag har fortfarande över 1 M aktier i Tobii ihop.
Lite förord :
Min fru Ann-Cathrin Engwall von Schéele, som hjälpte till med bl a primär fundamental verksamhetsanalys när jag analyserade biotech-aktier i ett decennium, har upprepat hävdat att jag är den mest intelligenta människan som hon har träffat - någonsin i livet.
T o m jag, dock så klart med relativt känd nyans av ödmjukhet, har faktiskt ifrågasatt hennes bedömning men håller numera hennes observation som högst sannolikt korrekt.
En biotech-VD t o m tackade oss båda för våra bidrag till mekanistisk djupanalys av deras egna kliniska studies utfall, men det fick jag inte kommunicera utåt då enligt honom samtidigt. Fast Ann-Cathrin uttalade senare, t o m officiellt, om ett annat biotechbolags kommunikation att den var på gränsen till forskningsfusk i ett viktigt fall om presenterade forskningsresultat. Hon nedsablade sedan omgående det då nyligen marknadsnoterade RhoVacs VD med deras usla forskning långt innan den kommande enorma plötsliga totalkraschen i Fas II. RhoVacs VD kom annars med direkta slags info-PM 3 ggr i (missvisande och okunnig) direkt polemik mot mina upprepade foruminlägg och hemsides-bidrag med hennes långa analyser som tydligt visade att VDn var immunologiskt inkompetent vilket jag naturligtvis också insåg. De ignoranta ibland tokhaussande aktieägarna i RhoVac var dock mest asförbannade på mig på aktiefoumen. De förstod inte sitt eget bästa om de var långsiktiga ägare. RhoVacs VD hade förstås passat på att avgå innan kraschen och ersattes av en annan bolagspolitruk som man kan kalla de mindre seriösa anställda i vissa bolag i branschen som mest verkar vilja mjölka pengar ur aktieägarekollektivet via alla företrädesemissioner. Skräckexemplet nummer ett var dock PharmaLundensis på 2010-talet. VDn t o m VARNADE för mig på deras hemsida och gillade inte att jag och min fru dömde ut "kol mot KOL"-projektet från början.
Ann-Cathrin rörde sig annars tidigare mycket länge mest i universitetsvärlden och har 4 akademiska examina : PhD i molekylär cellbiologi med immunologi/virologi som spetskompetens, och är dessutom examinerad farmaceut, batchelor of science i bioteknologi samt master of science i bioteknologi. Hon har forskat inom flera olika områden inkl cancer och narkolepsi t ex och har arbetat i industrin med bl a vaccin- och läkemedelsutveckling, men hon slutade definitivt pga att hon inte stod ut med ett antal oseriösa skojare i ledningen inkl VDn för ett onoterat biotechbolag, Resistentia, som brände ungefär en halv miljard kr innan kraschen. UNT hade en lång stort uppslagen artikel om den 2009.
Ann-Cathrin hade 18 rätt av 18 möjliga i det enda Mensa-relaterade intelligenstest som hon har prövat sin förmåga i och är således inte dum (som virrpannan "Mr Market" på börsen med implicit IQ som verkar ligga under 100 ) ;-)
I flera mail till Folkälsomyndigheten 2025 (efter tjog-tals sedan 2021) krävde vi att bl a den immunologiskt inkompetente statsepidemiologen och nära fanatiske massvaccinations-ivraren läkaren Magnus Gisslén skulle avgå pga jäv med privata ersättningar från flera stora vaccinbolag och att han hade medverkat i ännu en "fuskstudie" med bias som ger missvisande förskönande covid-19-vaccineffekt, liksom FoHMs egen officiella statistik har bevisats ge i en svensk studie av bl a just Ann-Cathrin i Läkaruppropets regi redan 2022. Länken till den studien liksom till min BMJ-artikel, se nedan, görs fortfarande ofta inaktiv på Facebook i EU där censuren ännu förekommer medan Trump har förbjudit den i USA där börsnoterade METAs (Facebook-ägaren) VD gjorde avbön och även slutade med överdrivet woke som t ex separat obligatorisk specialdesignad toalett för transpersoner.
Det var jag som långt innan den nämnda svenska studien hade upptäckt liknande typ av enkelt matematikrelaterat men enormt bias-studiefusk redan i sept 2021 i en stor uppföljande studie över Israels och världens första massboostring (3:e sprutan till ca 0,5 miljoner gamla på endast 10 dygn) mot covid-19 i åldersgruppen 60+ då dödstalen samtidigt skenade och klingade ned efter den högriskgruppens "behandling", strax efter avslöjat av mig i BMJ hur det gick till att få den att framstå som effektiv när det i själva var en mörkad katastrof pga obalanseffekten med simultan vaccination och smitta med covid-19. BMJ lite mer vågade publicera ifrågasättanden av massvaccinationen med Pfizers mRNA-vaccin t ex pga deras dåliga avbrutna Fas III-studie (där fler hann dö i vaccingruppen än i kontrollgruppen och med viss förskönande bias) men friskrev sig ansvar i avtal med de okunniga sannolikt delvis korrupta myndigheterna där t o m EUs en central toppfigur var gift med en BIG Pharma-relaterad person. Liknande obalanseffekt av simultan massvaccination i högt tempo av miljontals människor på mycket kort tid kunde observeras i acccelererande smitt- och dödstal med covid-19 i en rad u-länder vilket jag m fl gjorde 2021.
Sven R hade redan sensommaren 2021 kallat till sig "under ground-rörelsens" första sammankomst i Sverige där jag och Ann-Cathrin deltog. Redan då hade jag formaliserat ett matematiskt principiellt bevis, finns på denna sajt, som BEVISAR att The Great Barrington Declaration 2021 i USA var matematiskt/immunologiskt/virologiskt/epidemiologiskt KORREKT.
Den är i princip ekvivalent med vad Ann-Cathrin deducerade spontant själv när jag frågade henne i månadsskiftet juli/aug 2009 om vi skulle vaccinera oss mot den däringa "Nya Influesan" som de inkompetenta på Smittskyddsinstitutet hävdade den var.
Ann-Cathrin blev i princip TVINGAD av mig att skriva VARFÖR massvaccinationen mot covid-19 var suboptimal relativt att koncentrera sig på en liten riskgrupp där varje individ ska förväntas tjäna på vaccinationen m a p risk/reward för att använde aktieanalys-terminologi. Hon var sannolikt först i välrden att med vetenskaplig ackuratess varna för den ointelligenta DÅRSKAPEN immunologiskt/virologiskt sett.
Ann-Cathrin Engwall von Schéeles mycket uppmärksammade artikel kom i SvD 28 aug 2009 om svininfluensa-massvaccinationens suboptimalitet således efter att jag hade uppmanat henne att skriva den efter att hon på min fråga på en kvart hade fått mig att förstå att T-cellsimmunitet från smittan (tidigare besläktade influensor och nyttan av den då befintliga) felaktigt bortses helt ovetenskapligt ifrån av hälsomyndigheterna i världen ifrån som om antikroppar vore allt. Det byggde basala kunskaper från 1900-talet.
För just idrottare är det sannolikt förhöjd risk att mRNA-vaccineras eftersom de ibland tränar för tidigt efteråt och ökar blodomloppets minutvolym så att t ex hjärtats celler med större sannoliket i slutändan kan nås av mRNA-vaccinet och t ex orsaka naturliga, i princip önskade, immunologiska reaktioner med T-mördarcellsangrepp på spikeproteinproducerande celler om de i stället enbart initierades i armen där vaccinet injicerades och gav ett immunologiskt minne av spike-proteinet som vaccin-mRNAt kodade för.
Fast rent allmänt hinner ofta nya virusvarianter uppkomma i mutationsbenägna luftvägsvirus som SARS-CoV-2 och spridas effektivt om de kan kringå antikropparna genererade från vaccinet vilket vi med fl hade förutsett och varnat för redan 2020 tidigt under covid-19-pandemin innan massvaccinationen inleddes.
Statsepidemiologen Gisslén påstod lite senare 2025, efter våra mail till FoHM enligt ovan, ungefär att han då avgick själv i protest pga inkompetensen i Folkhälsomyndigheten i övrigt. Läkare är dock normalt EJ utbildade experter på immunologi/virologi som t ex min fru är sedan många decennier, men han hade rätt om inkompetensen hos FoHM.
Ann-Cathrin har själv direkt observerat fusket inom branschen och även den immunologiska inkompetensen hos myndighetspersoner som hon träffade på den tiden kring 2009 då hon ännu erbjöds deltaga i TV-program, skriva tidningsdebattartiklar, om massvaccination, men då gällde det svininfluensan med dess extrema kontraproduktivitet med utfall nära noll döda pga svininfluensa bland alla miljoner ovaccinerade i Sverige högst sannolikt främst tack vare tidigare erhållen bred T-cellsimmunitet från Hongkong-influensa-pandemin ca 40 år tidigare vilket vi relativt noga kunde förutsäga en kort tid efter statistik-analyserande av utfallen på södra halvklotet flera månader innan Sveriges massvaccination och kända egenskaper i det cellmedierade immunskyddet kombinerat med olika studier om s k korsimmunitet, men t ex hundratals unga fick den mycket otrevliga sjukdomen narkolepsi mest sannolikt pga vaccinet Pandemrix i kombination med genetiska individuella faktorer hos ett antal unga personer.
I samma veva upptäckte och postulerade jag, mest sannolikt först i världen, obalanseffekten av att simultan pandemisk smitta och massvaccination i oktober 2009 då politrukerna i dåvarande Smittskyddsinstitutet tycktes överraskade av att enormt stora plötsliga svininfluensa-utbrott skedde samtidigt med massvaccinationen :-) . Obalanseffektens teori gillades av Ann-Cathrin som hade fungerat som en privat handledare för mig sedan 3 månader tillbaka vid månadsskiftet juli/aug 2009 från nära noll kunskap om immunologi/virologi.
Det handlade dock inte om själva obalanseffekten. Att folk inte dog pga obalanseffekten den gången i Sverige, som i Israel i aug 2021, berodde således på den redan erhållna breda T-cellsimmuniteten mot inre konserverade virusproteiner i befolkningen vanligtvis lååångt innan massvaccinationen vid Hongkonginfluensa-pandemin eller ibland någon säsongsinfluensa.
Det är den breda T-cellsimmuniteten från covid-19-smittan självt som medförde avklingadet av covid-19-pandemin i världen. I den mån vaccinet hjäpte något mot risken att smittas sannolikt mest H1 2021 innan deltavarianten kom, sköt det mest upp den nödvändiga processen hos många av de som inte smittades då eller tidigare eftersom detta krävs för att s k flockimmunitet ska uppkomma.
Covid-19-pandemin blev ungefär dubbelt så lång eller mer jämfört med både Hongkonginfluensapandemin och ännu mer jämfört med svininfluensapandemin.
Även lockdownerna kan därför ha skjutit fram avklingandet i den mån eventuellt färre kortsiktigt blev smittade.
Hade man följt vår föreslagna strategi att beakta den breda T-cellsimmunitetens egenskaper att skydda mot svår sjukdom och död och därför INTE massvaccinera alls när det framkom kring årsskiftet 2020/2021 enligt bl a Ann Cathrins slutsats att mRNA-vaccinet kunde riskera i princip nå in alla typer av celler i kroppen, och i synnerhet inte massvaccinera den stora majoriteten dvs lågriskgruppen i covid-19, hade sannolikt netto många miljoner färre dött under pandemin.
Det gäller dessutom även de långsiktigt ekonomiskt/dödstalsmässiga kontraproduktiva lockdownerna som jag pläderade tydligt mot analysbaserat redan i mars-april 2020. De var enligt bl a en stor svensk review-artikel långt senare visat ineffektiva, och dessutom hade de liknande mätbar negativ indirekt effekt pga att några miljoner barn fler dog i u-världen sannolikt pga brist på föda m m, märkligt nog återgiven kunskap i MSM dvs SVT:s Vetenskapens värld utan censur i det fallet.
Nobelpriset 2023 gick paradoxalt för mRNA-vaccinen och det okunnigt/missledande/lögnaktigt påstods av korrupta politruker att det hade räddat miljontals liv. En av de eller den riktiga, obelönade, uppfinnarna var Dr Robert Malone som tidigt efter egna experiment under utvecklingen insåg att riskerna övervägde med mRNA-vaccinet mot covid-19 och varnade redan 2021 i hearings i USA för följderna.
Enligt Ann-Cathrins bedömning hade mottagarna av priset enbart gjort mindre förfiningar av tekniken som knappast hade någon större uppfinningshöjd. Ann-Cathrin förföljdes f ö av Kungl Vetenskapsakademins korrupte politruk Dan "GOLLUM" Larhammar som hindrade en föreläsning av henne till en vetenskaplig Uppsala-förening. Jag har mailkonverserat med honom...Han var tidigare en kollega som hade berömt Ann-Cathrin i ett annat sammanhang.
Den "oförklarade" kraftigt ökande och debatterade ADHD-diagnosfrekvensen med Sverige i EU-toppen, har skett med start ungefär när massvaccinationen mot svininfluensa skedde i Sverige 2009 (och inte i övriga EU), en intressant korrelation åtminstone att utforska närmare. Autism hos unga flickor har 6-faldigats 2024 jämfört med 2010. Kan föräldrar som massvaccinerades 2009 vara ett orsakssamband, ja det är relativt sannolikt. Senare har även visats att barnvaccinationer generellt är kontraproduktiva. https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7407790202188066816/
Immunsystemet är enormt komplext och tillsammans med människors varierande DNA-uppsättning kan medicinska mass-interventioner ge mer eller mindre svårförutsedda långt senare upptäckta effekter om miljoner eller t o m miljarder människor behandlas i stort sett samtidigt som t ex det de facto massvaccinations-experiment som nu har skett mot covid-19 med mRNA-vaccin vilket kan riskera nå in i och transfektera i princip alla organs celler i kroppen t ex hjärtat pga mRNA-vaccinets fundamentala biotekniska egenskaper och där även orsaka skadliga mekanismer inkl immunologiska sådana men avsedda att enbart initieras i armen.
I USA pågår numera räfst och rättarting i dessa avseenden bl a tack vare experthjälp till Trumpregimen och hälsoministern Kennedy av en svensk matematisk biostatistiker, epidemiolog m m
Martin Kulldorff , nu verksam i FDA och låg bakom The Great Barrington Declaration 2021. som Ann-Cathrin är bekant med, som tidigt insåg vansinnigheterna med massvaccinationen mot covid-19.
Kulldorff var även motståndare till de kontraproduktiva lockdownerna men avskedades från professor-statusen från Harvard tidigare under den korrupta Biden-regimen när han vägrade vaccinera sig med mRNA-vaccinet, och den tidens likaledes korrupte Fauci som t ex var chef för amerikanska NIH som bl a delade ut pengar till den s k gain-of -function-forskningen med laboratorie-virus vilket han först förnekade.
SARS-CoV-2 är numera visat vara ett labb-virus som läckte ut, därav kinesernas enorma panikliknande åtgärder i inledningen av pandemin även om det är besläktat med t ex SARS-CoV-1 som hade en del mycket korta utbrott för över 20 år sedan främst i Asien.
Fr o m covid-19-pandemin och dess likaledes ännu mer, både immunologiskt och biverkningsmässigt, kontraproduktiva massvaccination med främst mRNA-vaccin var det "locket på" i MSM, men INTE i olika alternativmedier inkl Youtube, Epoch Times Sweden, den stora (av MSM bojkottade) pandemikongressen i Stockholm 2023, Folkets Radio etc där t ex vi båda men främst Ann-Cathrin har medverkat många gånger sedan ca 2022. I DN efter svininfluensan 2009 namngavs faktiskt min fru och jag som de som deras vetensksreporter då bedömde som trovärdigast av alla massvaccinationskritiker den gången. Nu är det locket på sedan 2021 i MSM i sverige om den största medicinska skandalen någonsin i världen..
Jag hade slutbetyget 5:a i 5 olika initiala matematikämnen på KTH (algebra, differential/integralkalkyl, numeriska metoder, Fortran och maskinnära programmering och statistik), Teknisk Fysik vald linje efter 2 år tillämpad matematik men avhoppade. Jag hade även 5:a i matematik vid alla ca 18 betygstillfällen upp t o m gymnasiet på Na-linjen samt 5:a i det första fysik-ämnet på KTH med lite intressant relativitetsteori och kvantmekanik) innan löpningen efter starten 11 mars 1974 tog helt över som enda fullt seriösa i princip heltidssatsning fr o m 1976-1977 och den senare därmed uppnådda och fortfarande hittills formellt helt arbetsfria livsstilen med endast laptop på magen i ryggläge på soffan för intressanta, med sedan ca 2004 i praktiken väldigt lågbeskattade vinster genom aktieplaceringar i kapitalförsäkringar jämfört med tidigare hutlösa t ex 30 % skatt inom kapital.
Mitt första internetbaserade aktieanalys-case 1998-1999 i lite liknande bransch som Tobii, dvs Autodiagnos där jag var näst störste aktieägare ett tag efter dess VD storleksordningen 10-faldigades t o m ett uppköp ett drygt år senare. Den aktien tokbaissades också av s k proffsanalytiker som jag hade utpekat som okunniga/räkneodugugliga etc i aktieforum-inlägg strax innan de enorma stegvisa kurslyften.(se min egen "true story" i dess första oredigerade versions flera delar, Redeye lär ha de senaste delarna kvar på internet).
Enligt min jantelagsbefriade erfarenhet finns många av de skarpaste hjärnorna definitivt inte bland "proffs-aktieanalytiker" utan bl a hos några av de som t ex har gått på KTH Teknisk Fysik som några av Tobii-grundarna (gärna med vald linje tillämpad matematik och med toppslutbetyg i många rena matematikämnen så länge full eller nästan full satsning på studierna föreligger ;-) )
=======================================================================================
Tobiianalys-texten är uppdaterad 3 jan 2026
(sedan analysstart Q1 2024 är siktet inställt Tobii-kurser med tvåsiffriga naturliga tal 2026-2028 i första hand för vinsthemtagningar)
PM 18 dec : "Tobii tillkännager design win för Pimax Dream Air – levererar eyetracking till nytt kompakt headset
Tobii, världsledande inom eyetracking och pionjär inom attention computing, tillkännager idag en design win för Pimax nya headset Dream Air. Tobii och Pimax har sedan tidigare ett etablerat samarbete och Tobiis eyetracking-teknologi är integrerad i Pimax headset Crystal som lanserades 2023.
"Tobii tecknar DMS-licensavtal med stor underleverantör inom fordonsindustrin – stärker bolagets kassaposition och säkrar finansiella åtaganden i närtid
2025-12-15 08:54
Genom avtalet får underleverantören rätt att licensiera och integrera Tobiis DMS-teknologi. För Tobii markerar avtalet ett nytt sätt att kommersialisera bolagets breda teknologierbjudande och stärker samtidigt dess kassaposition och förmåga att möta finansiella åtaganden i närtid.
Tobii, den globala ledaren inom eye-tracking och pionjär inom attention computing, har tecknat ett licensavtal för sin DMS-teknologi med en stor underleverantör inom fordonsindustrin. Avtalet är en del av Tobiis strategiska översyn av verksamheten och värdet på affären är betydande. Intäkterna kommer att komma in under Q4 2025 och H1 2026, med merparten under H1 2026.
”Detta licensavtal är en tydlig bekräftelse på värdet av vår teknologi inom automotive interior sensing”, säger Anand Srivatsa, vd för Tobii. ”Det gör det också möjligt för Tobii att kommersialisera våra teknologitillgångar på ett snabbare och mer skalbart sätt.”
Tobii, genom sitt affärssegment Tobii Autosense, är en ledande aktör inom automotive interior sensing och har lösningar för både förarövervakning (DMS) och passagerarövervakning (OMS) integrerade i mer än 800 000 fordon hittills. Tobiis DMS har erhållit EU-homologering och använts i fordon på vägarna sedan 2019." "
=====================================================================================
PM 10 december 2025 : NY VD UTSEDD I TOBII
"Tobiis styrelse har idag beslutat att utse Fadi Pharaon till ny vd för bolaget, med start den 1 januari 2026.
Fadi Pharaon har en gedigen erfarenhet som ledare inom den globala telekombranschen. Under hans mer än 25 år långa internationella karriär på Ericsson har han skaffat sig djupa och breda kunskaper inom både det tekniska och det kommersiella området. Fadi har haft flera ledande positioner i bolaget, där hans sista roll var senior vice president och medlem i Ericssons koncernledningsgrupp. Under sin tid i bolaget har han haft ett starkt fokus på kundvärde, lett och genomfört strategiska initiativ, samt skapat förutsättningar för tillväxt inom flera olika affärsområden och geografiska marknader. ”Vi är mycket nöjda över ha utsett Fadi Pharaon till ny vd för Tobii”, säger Per Norman, styrelseordförande för Tobii. ”Det stod klart ganska tidigt i processen att hans syn på Tobii’s nuvarande situation, och hans tankar kring bolagets långsiktiga riktning, matchade väldigt väl med vad vi som styrelse sökt efter i en ny vd. Vi imponerades också av hans väldokumenterade förmåga att skapa rätt förutsättningar för försäljning och tillväxt i en global organisation, och vi ser fram emot att få se dessa egenskaper omsättas i praktiken när han tillträder sin nya roll på Tobii i början av 2026”. ”Jag är väldigt glad över att ansluta till Tobii”, säger Fadi Pharaon. ”Tobii är ett bolag med stark innovationskultur och en hängivenhet till att förbättra företag, organisationer, och samhället i stort med hjälp av teknik som förstår människors uppmärksamhet och intentioner. Jag motiveras av möjligheten att vara en del av ett företag vars teknik möjliggör meningsfulla och praktiska lösningar och funktioner, och jag ser fram emot att samarbeta med Tobiis kunder, partners, medarbetare, och styrelse för att leda bolaget framåt.” Fadi Pharaon tillträder rollen som vd för Tobii den 1 januari 2026. Tobiis avgående vd Anand Srivatsa är kvar inom bolaget till slutet av januari 2026, vilket skapar förutsättningar för en smidig övergång."
==============================================================================
Tobii - gynnsam positiv kassaflödes-prognos Q4 2025 med kassa minst omkring 100 Mkr 31 dec 2025 (dock med brasklapp om någon större betalning skulle kunna förskjutas till Q1 2026. Q4 2025 är en period då konkurrenten Smart Eye är guidad att fortsätta bränna pengar med förlust i rörelseresultatet på EBIT-nivå) och även fortsättningsvis 2026 f ö i linje med eller snarare t o m över Tobiis egen officiella gamla guidning och mål sedan Q1 2024 om ca 10 % rörelsemarginal 2026.
Kassan i Tobii kan väntas öka innevarande kvartal Q4 2025 från 23 Mkr till minst storleksordningen 100 Mkr inkl en positiv effekt av framgången med domstolsutslaget i patentstämmningen, naturligtvis oaktat mindre allmänna osäkerheter på detaljnivå som valutakurser etc.
Kassan minskade 25 Mkr Q4 2024 (exkl gynnsam valutakursförändring 3 Mkr på kassa) men Q4 2025 blir mycket bättre. Definitionsmässigt var fritt kassaflöde (exkl negativt finansieringsnetto pga leasingamortering) minus 14 Mkr Q4 2024. Intressantast på kort sikt är kassans förändring och nivå.
Autosense är guidat "stark tillväxt" helåret 2025, hade omsättning 32 Mkr Q1-Q3 2025 jämfört med 26 Mkr Q1-Q3 2024 och 47 Mkr helåret 2024. Därför antas stark tillväxt innebära 90 Mkr på helåret 2025 inkl avtalseffekt 35 Mkr enligt PM:et 15 dec som kom nära 2 mån senare dessutom, dvs omsättning 58 Mkr Q4 2025 och därmed 33 Mkr högre Q4 2025 jämfört med Q4 2024 och antagen även högre +33 Mkr i kassaflödeseffekt pga nära 100 % bruttomarginal. Det är totalt sett helt i linje med inledd masstillverkning med SCDO och en bra effekt av avtalet 15 dec.
Integrations omsättning Q4 2025 är guidad något lägre än Q3:s 69 Mkr, här antas 60 Mkr. Q4 2024 var omsättningen 118 Mkr dvs 58 Mkr högre men 45 Mkr i betalning från Dynavox-avtalet kommer Q4, så kassaflödeseffekten jämfört med Q4 2024 skulle bli omkring (60 + 45 - 118) = omkring minus 13 Mkr, med ca 100 % bruttomarginal, allt annat lika. Gynnsammare effekt av savtalet med Pimax enligt PM 18 dec beaktas ej extra här.
Se VD:s rapportkonferens-uttalande 24 okt : " Q4, we received the last SEK 45 million from Dynavox pre-purchase deal. Where we are right now, there is a risk of insufficient financing for the coming 12 months. Having said that, with the measures taken and in progress, I repeat that we believe we can address this financing needs for 2026."
Products&Solutions är här försiktigt antaget minus 10 Mkr i omsättningsbaserat minskat kassaflödesbidrag jämfört med Q4 2024, eftersom viss osäkerhet råder om USA-konjunkturen m a p beteendeforsknings-kunder.
Spareffekten på kassaflödet var t o m Q4 2024 73 Mkr (2 kvartal ihop Q3 + Q4 2025) och var t o m Q2 2025 263 Mkr (4 kvartal ihop) och gissningsvis ytterligare 15 Mkr tack vare färre anställda (efter lite avdraget eventuellt avgångsvederlag) eftersom medelantalet anställda föll ytterligare till 446 Q3 2025 från Q2 2025 och högst sannolikt ännu färre vid ingången av Q4 2025. I kvartalstakt kan spareffekten på kassaflödet Q4 2025 jämfört med Q4 2024 därmed kunna uppskattas till omkring (263 + 15 - 73)/4 = ca 51 Mkr.
Därmed skulle kassan kunna prognostiseras förändras Q4 2025 jämfört med Q4 2024 med omkring +33 Mkr - 13 Mkr - 10 Mkr + 51 Mkr = omkring +61 Mkr dvs 31 dec 2025 bli omkring 61 Mkr + Q3:s kassa 23 Mkr = omkring +84 Mkr. Med tillägg för det preliminära patenttvist-utslaget bör det därför kunna bli en kassa på minst omkring 100 Mkr 31 dec 2025 (dock med brasklapp om någon större betalning skulle kunna förskjutas till Q1 2026). Därtill finns en outnyttjad kreditfacilitet.
"Vid periodens slut hade koncernen 23 MSEK (138) i likvida medel. I tillägg har koncernen en outnyttjad kreditfacilitet om 50 MSEK."
Kreditfaciliteten på 50 Mkr behöver därför högst sannolikt inte utnyttjas och utrymmet inkl densamma per 1 jan 2026 inför Q1 kan följaktligen väntas bli minst omkring 150 Mkr.
Skatteskuldamorteringen på ca 41 Mkr inkl ränta blir högst sannolikt inget problem med Autosense fortsatta rakettillväxt och den stora fortsatta MYCKET stora spareffekten Q1 2026 jämfört med Q1 2025 sannolikt i kvartalstakt ÖVER (263 - 73 + 50)/4 Mkr = över 60 Mkr med ytterligare antagen spareffekt 50 Mkr avseende kostnader. Q1 2025 minskade kassan 22 Mkr trots 40 Mkr engångsintäkter exkl valutakurspåverkan.
Autosense får sannolikt ökande bidrag Q1 2026 med massproduktion av SCDO (och fler fordon med DMS) och ökat bidrag antaget 35 Mkr Q1 2026 för avtalet 15 dec och patentstämningen enligt ovan, och antaget oförändrat underliggande kassaflöde i P&S och Integrations, kan kassan 31 mars 2026 följaktligen väntas bli minst omkring (minus 22 + 100 + 60 - 41 - 40) Mkr = 101 Mkr.
Autosense kommer under resten av 2026 fortsätta raketväxa under Q2-Q4 och högst sannolikt medföra ett positivt kassaflöde i koncernen tillsammans med de övriga två kassaflödes-positiva segmenten. Redan helåret 2026 i koncernen är sedan gammalt guidat positivt och resten av 2026 kan väntas bli klart positivt med det sedvanligt starka Q4 av säsongsskäl.
Autosense kommer sedan 2027 och 2028 successivt ge ett ytterligare ökat omsättningsbidrag, efter fortsatt rakettillväxt med allt fler modeller främst tack vare SCDO , med 2027 40-talet modeller BMW i produktion enligt BMWs VD med Tobii Autosense SCDO i "hela sortimentet" enligt Tobiis ett PM, och det tillkommer den koreanska OEMs bidrag inom SCDO och övrig enbart DMS eller OMS i produktion, från totalt ca 11 OEM/märken-kunder där den första från 2019 antas vara "förbrukad" som kund liksom i stort sett OMS-kunden sedan 2021, vilket enligt guidningen alltmer är styrt av licenstillväxten med allt mindre kvartalsvariationer för NRE dvs utöver trenden uppåt, även enligt logiken.
=========================================================================================
EBIT-baserad enklare (alternativ) riktkurskalkyl 16 dec ger riktkursintervall 15-20 kr 2026
OPEX var 226 Mkr Q2 2024 vilket är 904 Mkr i årstakt. Investeringar var 109 Mkr dvs 436 Mkr. Avskrivningar och nedskrivningar var 54 Mkr dvs 216 Mkr i årstakt. Så kassapåverkande 0PEX + investeringar var i årstakt (904 - 216 + 436) Mkr = 1124 Mkr
OPEX + kassapåverkande investeringar ska minska minst 363 Mkr i årstakt till högst 734 Mkr
Senaste 12 månadernas omsättning exkl engångsintäkter var 925 Mkr - 152 - 65- 55 Mkr = 653 Mkr
Senaste 12 månadernas omsättning för P&S var 423 Mkr kan bli lite mindre 2026 säg låga 380 Mkr pga antaget svag konjunktur, med bruttoresultat kring 260 Mkr med låg bruttomarginal knappt 70 % pga mycket hårdvara.
Integrations lär växa kraftigt organiskt i linje med marknaden till minst ca 300 Mkr borträknat alla engångseffekter 2025 och eventuella 2026 och i linje med guidningen om något lägre stabil nivå (än 69 Mkr Q3, antaget 60 Mkr i kvartalstakt utan engångsintäkter och 240 Mkr i årstakt)
Autosense kan väntas raketväxa till omkring 200 Mkr i omsättning 2026 inkl effekten av avtalet 15 dec 2020 som antas ge 70 Mkr extra 2026 (betydande avtal och mest 2026 enligt PM:et och i övrigt motsvarande endast kring 7 modeller med SCDO i snitt i fullproduktion mest BMW (av totalt 50-60 modeller) och dess omsättningsbidrag 70 Mkr och ett antal gissningsvis ca 25 DMS-ekvivalenter i full produktion (av totalt 70 - 80 modeller med enbart DMS eller OMS) övriga mest DMS 45 Mkr. NRE bör försiktigtvis ge 15 Mkr.
Det blir omkring 760 Mkr i bruttovinst-bidrag innan avdrag för operativa kostnader OPEX. Dessa bör bli omkring 155 Mkr i kvartalstakt i snitt och ca 620 MKr i årstakt.
Därmed kan rörelseresultatet EBIT 2026 uppskattas till att bli omkring 140 Mkr t o m ÖVER det i Q1 2024 guidade målet med 10 % i rörelsemarginal. Tobii kan anpassa kostnadssänkningens ytterligare nivå och påverka utfallet dådet talas om minst 100 Mkr. Efter schablonskatt 20.6 % och nuvarande ca 234 M aktier motsvarar det 140 Mkr ca 0.48 kr per aktie, men med antaget ÖKAT aktieantal till 260 M aktier bl a efter personalens/styrelsens investeringsprograms andra fas och liten riktad nyemission vid hög kurs motsvarar det ca ca 0.43 kr per aktie.
Ett p/e-tal på 25- 35 är rimligt med senare Autosense rakettillväxt till 2028 vilket innebär att ett aktiekurs-intervall på 11 - 15 är en rimlig preliminär ungefärlig kursnivå 2026 UTAN DETALJRÄKNING på Autosense, men det blir högre MED sådan :
Mer detaljräknat på segmenten var för sig med individuella p/e-tal som i riktkurskalkylen i analysen blir det även då lite högre motiverad uppsida i kalkylen.
Eftersom en betydande vinst på 140 Mkr EBIT som kan väntas lyfta över 300 Mkr ytterligare till 2028 via enbart beaktande av Autosense inkl ytterligare avskrivningar till motsvarande över 440 Mkr 2028 (med minst 50 modeller i SCDO i fullproduktion) motsvarar det ca 1.34 kr i vinst per aktie vilket med p/e-tal 15-20 när tillväxten mognat till lägre takt skulle ge kurs ca 20 till 26 kr 2028.
Riktkursintervallet 2026 med avkastningskrav 15 % blir då 15 - 20 kr. Med 20 % som är för hög diskonteringsfaktor skulle det bli 14 - 18 kr i riktkursintervall 2026.
Även det tidigare riktkursintervallet nedan kommer med DESS detaljerade beräkningskalkyl justeras upp efter avtalet 15 dec och bör hamna nära denna kalkyls 15 - 20 kr 2026 när jag väl utför den.
Även om det teoretiskt kunde vara engångseffekt IGEN lite åtminstone i det nya avtalet kommer det HÖGST SANNOLIKT BLI FLER DESIGN WINS för SCDO som ytterligare höjer vinsterna fr o m 2028... så aktien måste kunna lyfta enormt mycket även baserat på sämre antaganden om avtalet 15 dec.
10 SCDO FLER modeller motsvarar i schablon 100 Mkr i ökat resultat EBIT, allt annat lika vid fullproduktion i många års normal bilmodellcykel...
Därför är en kurs i storleksordningen 10 kr 2026 klart möjlig fundamentalt sett om Mr Market orkar med att DELVIS diskontera (i nuvärde) utvecklingen två år fram till 2028.
Den detaljerade gamla kalkylen nedan, som lär således hamna liknande som denna enklare nyaare, drar dessutom av alla skulder och adderar omsättningstillgångar utom lagret. KASSAN kommer dessbättre bli HÖGRE i den tack var det nya avtalet 15 dec.
NU kan man räkna med kassa minst kring 100 Mkr både 31 dec 2025 och varje kvartal därefter 2026.
Observera dessutom att uppsidan i värderingen ovan och i riktkurskalkylen nedan av Tobii tack vare Autosense med eventuella fler design wins än de befintliga för SCDO är väldigt stor !
Personalens och styrelsens investerings-program andra etapp aug 2025 - jan 2026 kan väntas ge ett större positivt kassatillskott än vid första etappen om inte aktiekursen åter, som vore fundamentalt sett logiskt, lyfter likt i somras innan teckningsbesluten måste tas. Detta är inte inräknat ovan.
Den dumma, men då implicit mindre dumma, marknaden fattade ju tydligen en hel del under sommaren 2025 års kursrace och lär åter komma till lite mer sans och lyfta kursen, med denna gång större blankaråterköp som hjälp på marginalen...
=============================================================================
En av de 3 grundarna i Tobii, formellt EJ insyns-person, förre mååångårige forskningschefen Mårten Skogö ÖKADE med ca 1.3 miljoner aktier enligt senaste ägarförteckningen publicerad ca 5 december med avstämningsdatumet 26 november 2025. Med tanke på nära "konkurs-värderingen" på börsen i november (likt ett tag i december 2024) var det inte helt oväntat att någon storägare skulle öka. Den specifikt via Tobii- och avknoppade Dynavox-innehaven sannolikt mest ekonomiskt framgångsike grundaren och f d VD sedan 2001 god för storleksordningen någon halv miljard kronor i dessa eyetracking-relaterade bolag, dvs min frus brorsdotters man, Henrik Eskilsson har bara ökat i Tobii de senaste åren för mååångmiljonbelopp och inte sålt en enda aktie såvitt jag känner till, utan bara vinsthemtagit och minskat lite i relativt avsevärt högre fundamentalt sett värderade Dynavox.
===========================================================================================
Tillsammans med Autosense rakettillväxt inses således lätt att resultatet och även - trots de stora amorteringarna - att kassaflödet 2028 och framåt kan väntas bli mycket högt så någon ny företrädesemission likt i mars 2024 är inte att vänta under flera år framåt.
VD 24 okt 2025 : "Vår ambition är tydlig: vi ska vara den ledande aktören inom varje område (dvs även Autosense marknadsetta inom Interior sensing) där vi är verksamma – och vi ska göra det på ett lönsamt och finansiellt hållbart sätt. För att nå dit kommer vi att fortsätta optimera vår kostnadsbas med målet att minska våra kassarelaterade kostnader med 100 MSEK över en tolvmånadersperiod jämfört med nivån i det andra kvartalet 2025. Dessutom görs framsteg i den strategiska översynen att avyttra vissa tillgångar, och en extern rådgivare har anlitats för att utvärdera alternativ i kapitalmarknaden för att finansiera koncernens verksamhet. På medellång sikt bygger vi vidare på de resultat vi uppnått i vår resa mot lönsamhet – och vi är fast beslutna att fortsätta på den vägen tills vi tydligt har nått vårt mål."
==========================================================================================
BMWs EGEN blogg om bl a den nya position för kamera för DMS (och OMS via Tobiis SCDO) är länkad nedan.
Både DMS+OMS med SCDO OCH DCAS på en gång för Tobii hos BMW ! Inget Smart Eye mäktade med (och inte nu heller utan SCDO) som började förlora BMW ett par år (ca 2021-2022) innan Smart Eye inte mörkade det längre dvs en förklaring till Automotives usla utveckling Q1-Q3 2024...
"One visible change in the iX3 cabin is the driver-monitoring camera. In earlier BMWs it sat behind the steering wheel, sometimes partially blocked depending on wheel position. In the iX3, it moves right below the rear-view mirror. From there it has a much wider field of view. It can see your eyes, head position, and even body posture. And the function is clear: if you are not looking at the road for too long, the hands-off function won’t engage or will disengage.That camera, together with the sensor redundancy and the clearly defined system limits, is what makes the DCAS approval possible."https://www.bmwblog.com/2025/11/17/bmw-ix3-symbiotic-drive-dcas-hands-off/
==============================================================================
Tobiis samarbetspartnern inom ADAS dvs sannolikt (optimerat för Qualcomm's Snapdragon drive processor) BMW och dess nya samabete med ett kinesiskt bolag Momenta enligt artikel 17 nov kan rimligen öka sannolikheten att Tobiis ADAS-teknologi även når andra OEM t o m i Kina än initialt via BMW enligt tidigare egna och externa PM sammantagna. Tobii Autosense kommer i vart fall leverera SCDO ("hela sortimentet" enligt ett tidigare Tobii-PM) även till BMWs iX3 2026, som då även lanseras i Kina.
"BMW and one of China’s top autonomous-driving companies Momenta partner to debut its next-gen BMW iX3 in 2026"
=========================================================================================
Tobiis teknologi bidrar till genombrott inom DCAS – möjliggör nya automatiserade körfunktioner
Tobiis branschunika single camera interior sensing-lösning för DMS och OMS spelar en central roll i DCAS-godkännandet (Driver Control Assistance Systems) för automatiserade körfunktioner – som exempelvis ögonaktiverat filbyte – implementerade av en ledande europeisk biltillverkare inom premiumsegmentet.
===================================================================================
PM 29 okt Tobii når framgång i tysk patentintrångsstämning mot Pupil Labs
Tobii, den globala ledaren inom eyetracking och pionjär inom attention computing, har delvis segrat i en patentintrångsstämning mot Pupil Labs GmbH för att stoppa intrånget i Tobii’s patenterade teknologi. Stämningen lämnades in på grunderna att Tobii anser att vissa av Pupil Labs eyetracking-produkter gör intrång i Tobii’s europeiska patent EP 3 332 285 B1.
============================================================================================
PM 6 okt Tobii, HTEC och D3 Embedded sammanfogar single camera- och radarteknik för interior sensing på Texas Instruments fordonsplattform
Bolagen samarabetar för att utveckla sensorfusionsbaserad interior sensing för ökad fordonssäkerhet – lanseras på InCabin Europe-mässan den 7–9 oktober.
Det är viktigt att Tobii marknadsför sin SCDO till så många så möjligt inkl aktiemarknaden med tanke på den avsevärt lägre värderingen av huvudkonkurrenten Smart Eye. Det är SCDO som är guidad att kunna leda till att bli 1:a i världen inom Interior sensing, dvs DMS + OMS om 3-4 år !
=====================================================================================
Tobii har i själva verket 160+ fordonsmodeller (inte "endast" 150+ ) med design wins enligt externt PM 2 okt
"Tobii, with its automotive business segment Tobii Autosense, is a leading player in automotive interior sensing and has design wins across more than 160 vehicle models with both driver monitoring solutions (DMS) and occupancy monitoring solutions (OMS) shipping in vehicles on the road."
PM:et länkat ovan gäller annars som nyhetsbyrån Finwire meddelade i ett telegram 2 okt att Tobii och det fransk-italienska halvledarbolaget STMicroelectronics har startat massproduktion av ett avancerat interiört övervakningssystem för en europeisk premiumbiltillverkare. Nyhetsbyrån Direkt verkar däremot hata Tobii numera och rapporterar ofta tendentiöst via deras telegram och teg om nyheten.
OM de 10 ytterligare modellerna design wins GÄLLER SCDO (och inte t ex enbart DMS), vilket inte är osannolikt utan snarare ganska troligt, se BMW-nyheten om hela 40 nya modeller och Tobiis PM 17 sept om bl a tekniken i hela sortimentet i en premium-OEM, så är det en uppfylld förutsättning (av två) för Tobii-analysens övre riktkursintervall-gräns som ju stipulerade 10 ytterligare design wins inom SCDO även indikerande den stora hävstångseffekten av SCDO-volymproduktions-tillskott tack vare den avsevärt högre guidade licensintäkten per bil med SCDO istället för enbart DMS (eller enbart OMS).
===========================================================================================
PM 17 sept Tobiis SCDO (DMS + OMS kostnadseffektivt med endast en kamera) går in i massproduktion
Tobiis banbrytande interior sensing-plattform går nu in i massproduktion med en europeisk biltillverkare inom premiumsegmentet. Plattformen är den första av sitt slag som kan leverera både förarövervakning (DMS) och passagerarövervakning (OMS) genom endast en kamera, och genombrottet visar att interior sensing-lösningar kan implementeras i fordonssystem med enastående cost-to-value ratio.
Tobiis platform kombinerar förar- och passagerarövervakning med hjälp av endast en sensor, uppfyller strikta EU-säkerhetsstandarder och möjliggör ökad komfort, individuell anpssning, och förarassistans. Genom att integrera förar- och passagerarövervakningen med de med exteriöra övervakningssystemen bidrar plattformen även till automatisrade funktioner som exempelvis omkörningar, då den förser systemet med data om förarens uppmärksamhet för att förbättra säkerheten och effektiviteten i den automatiserade funktionen.
"Vi är ödmjuka inför att vi får vara med och forma morgondagens mjukvarudefinierade mobilitet och möjliggöra en verkligt symbiotisk upplevelse mellan förare och fordon. Genom att förena förar- och passagerarövervakning i ett system och överbrygga interiör övervakning med exteriör automatisering, bidrar vi till att omdefiniera hur fordon förstår människor, och hur människor upplever mobilitet", säger Adrian Capata, Senior Vice President för Tobii Autosense.
Lösningen har optimerats för Qualcomms Snapdragon Ride™-plattform, vilket säkerställer sömlös integration med avancerade förarassistansfunktioner som pilot ADAS-systemet. Detta återspeglar Tobiis mer än 20-åriga ledarskap inom eyetracking och attention computing, som nu tillämpas på nästa generations krav på mobilitet.
Tekniken, som visades upp på IAA-mässan förra veckan, kommer att debutera i hela sortimentet av nya modeller från en europeisk biltillverkare inom premiumsegmentet med produktionsstart 2025. Denna integration understryker både skalbarheten i Tobiis erbjudande, och det förtroende som ett av världens mest respekterade premiumbilmärken har för tekniken.
Tobii, genom sitt affärssegment Tobii Autosense, är en ledande aktör inom automotive interior sensing och har lösningar för både förarövervakning (DMS) och passagerarövervakning (OMS) integrerade i över 875 000 fordon på vägarna hittills per Q3-2025.
Besök oss i bås 100 på InCabin Barcelona 2025 för mer information.
Läs mer om Tobiis erbjudande inom automotive här. "
BMW planerar introducera 40 nya modeller i Neue Klasse till 2027 enligt dess VD vilket tillsammans med formuleringen ovan om tekniken i hela sortimentet av nya modeller lovar gott för enormt stora intäkter till Tobii Autosense under flera år framåt med nära 100 % bruttomarginal och därmed nära rent rörelseresultatbidrag på EBIT-nivå.
==========================================================================================
Riktkurs enligt denna Tobii-kalkyl-variant (se även annan ovan) är 14 - 22 kr per aktie 2026 enligt "sum of the parts" minus nettoskuldsättningen per aktie. Tobii Autosense är i en enormt kraftig transitionsfas när framför allt SCDO-produktionen går in i massproduktion och licensintäkterna går från noll till allt högre 3-siffriga intäkter i Mkr i årstakt på ganska kort tid. Kassan är säkrad efter 15 dec-avtalet och genom fortsatt sparande m m.
Analysens p/e-tals-baserade värdering är nu mer noggrann m a p de olika segmentens förutsättningar m a p organisk tillväxt och rörelsemarginal var för sig och något mer i linje med grundarnas vision i segmentet Integrations och bygger delvis på IDCs tillväxtprognoser för XR-headset, och VDs direkta guidning avseende Autosense. dock ej fullt ut diskonterat i analysen, som marknadsetta inom Interior Sensing. Uppköpsmöjligheten från t ex Dynavox eller Qualcomm ingår inte heller i värderingskalkylen. Sannolikt kommer Mr Market diskontera de stora resultatförbättringarna till 2028 alltmer med varierande eftersläpning och därmed fortsatt hög kursvolatilitet.
Autosense kvartalsrörelsekostnad, som antas var utan avskrivningar Q2 2025 på investeringar, var ca 38 Mkr.
Uppräknas det med 7 % om året till 2028 nås på helåret ca 186 Mkr.
31 dec 2024 var tillgångar att avskrivas totalt ca 246 Mkr i Autosense.
Här antas endast 7 års avskrivningstid med ca 35 Mkr per år.
Omsättningen i Autosense 2028 prognostiserar analysen nu blir ca 550 till 650 Mkr efter avtalet 15 dec 2025 med 50-60 modeller med SCDO är i fullproduktion.
EBIT 2028 i Autosense blir då prognostiserat till ((550 till 650)-186 -35) Mkr = 329 till 429 Mkr och vinst per 260 M antagna aktier (efter riktade emissioner inkl investeringsprogrammet) efter schablonskatt 20.6 % blir då prognostiserad till 1.00 - 1.31 kr per aktie vilket med antaget rimligt p/e-tal 15 blir ca 15 - 19.65 kr per aktie
Med 15 % avkastningskrav per år motsvarar det ett riktkurs-bidrag i nuvärde 2026 på ca 11.34 -14.86 kr per aktie från Autosense.
Products and Solutions omsättningsutveckling antas trots nya produkten Glasses X vara fortsatt svag långsiktigt och sjunka drastiskt till en varaktigt underliggande stabiliserad årsomsättning till ca 350 Mkr i nuvärde och uthållig rörelsemarginal ca 10 % dvs exkl nedskrivningen i Q2-rapporten. 2024 var omsättningen ca 455 Mkr så 350 Mkr är ett försiktigt antagande sämre än Q2-utfallets minus 11 % kan antyda. Det bör dessbättre finnas ca 37 Mkr i redan gjord ytterligare ännu orealiserad besparing redovisningsmässigt tack vare redan genomförd extremt stor personalminskning och ytterligare åtgärder aviserades 29 juli om än ej specificerades så en anpassning till 10 % rörelsemarginal långsiktigt är klart rimligt där i princip hela vinsten tjänas in det sedvanligt säsongsmässigt urstarka Q4.
Pga fortsatt svag antagen framtida tillväxt åsätts ett försiktigt bedömt värde per aktie för Products & Solutions med p/e-talet 10 enligt 10 x 350 Mkr x 10 % (rörelsemarginal) x 0.794/260 (behållningsfaktor efter schablonskatten 20.6 % dividerat med 260 M aktier) = ca 1.07 kr per aktie i riktkursbidrag från Products & Solutions.
Integrations med XR får en högre värdering värdering något mer i linje med grundarnas visioner där t ex förre forskningschefen och en av de största aktieägarna Mårten Skogö ser eyetracking som något som t o m kommer finnas i "allt" dock rimligen lite mer visionärt uttryckt.
Här kalkylerar analysen tills vidare med en underliggande kvartalsomsättning i nuläget i Integrations exkl Dynavoxavtalet och exkl resterande FotoNation-bidrag och exkl engångs-royalty totalt 178 Mkr enligt Q2-rapporten minus 70 (Dynavox-avtalets effekt i juni) Mkr - 45 Mkr (royalty) minus 25 Mkr (sista FotoNation-bidraget). Det ger netto 38 Mkr i underliggande omsättning utgående från Q2 2025 exkl alla engångseffekter, och motsvarande kvartalsomsättning var ca 40 Mkr Q1 2025 så det verkar vara en rimligt kalkylerad underliggande nivå.
Tills vidare räknar analysen därför med en underliggande årsomsättnings-takt på 4 x 38 Mkr = 152 Mkr i Integrations.
Långsiktigt kommer detta tillväxtområde sannolikt ha hög rörelsemarginal ökande med omsättningen, här antagen till någonstans i intervallet 25 till 50 %, lägre jämfört med raketväxaren Autosense vars rörelsemarginal pga hävstångseffekten kan väntas bli skyhög på lite sikt enligt ovan.
IDCs prognos från juni 2025
https://my.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prAP53608225 inom XR-headset är ca 87 % tillväxt från 2025 till 2026 och långsiktigt från 2025 till 2029 ca 39 % om året i snitt. Med Tobiis stora design win-framgångar hittills enligt PM 2025 i segmentet Integrations inom XR och helt dominerande som underleverantör inom XR-headset antas ett p/e-tal på 30 vara rimligt att åsätta en framtida långsiktig vinstförmåga i linje med marknadstillväxten inom XR.
Då fås ett långsiktigt kalkylerat värde per aktie för segmentet Integrations på 30 x 152 Mkr x (25 till 50 %) x 0.794/260 M = ca 3.48 till 6.96 kr per aktie i riktkursbidrag från Integrations avseende basåret 2025.
Uppräknat med antagen tillväxt 30 % och allt annat lika fås 4.52 till 9.05 kr per aktie 2026.
Summerat blir riktkursen enligt denna kalkyl-variant ca 11.34 till 14.86 kr (AutoSense p/e 15 på 2028) + 1.07 kr (Products & Solutions (p/e 10 ) + 4.52 till 9.05 kr (Integrations p/e 30) - 2.56 kr (omsättningstillgångar + minus lager minus alla skulder + uppskattat till 80 Mkr mer än per Q3 2025) = ca 14.37 kr till 22.42 kr avrundat till 14 till 22 kr per aktie i riktkurs.
=================================================================================
Analyshuset IDC prognostiserar tillväxt för XR 2026-2029 på ca 39 % i geometriskt snitt från 2025 t o m 2029, med kraftigt lyft ca 87 % mellan 2025 och 2026. https://www.idc.com/promo/arvr/
Tobiis många bekräftade och sannolika design wins inom XR t ex headset i nuläget bör kunna medföra att Tobiis segment Integrations med främst XR lyfter långsiktigt i minst liknande hastighet som marknaden totalt enligt analysens bedömning fortfarande.
Lönsamheten i koncernen kommer nästan sannolikt lyfta vidare i kvartalsvisa jämförelser jämfört med 12 mån tidigare främst tack vare den stora kassaflödespåverkande kostnadssänkningen om totalt 263 Mkr i årstakt t o m Q2 2025 jämfört med samma kvartal 2024 och kommande rakettillväxt i främst Autosense efter att SCDO-produktionen börjar nå hög takt 2026 och full fart ca 2028 med befintliga design wins i 50+ bilmodeller hos 2 OEM..
Uppköps-sannolikheten på kort sikt har snarare stärkts pga det överdrivna kursraset i aug 2025 enligt min bedömning.
===============================================================================
Smarta glasögon är en stor långsiktig potential för Tobii.
================================================================================
NÅGRA NYHETER I PM SEDAN 18 DEC 2024 T O M 8 SEPT 2025
PM 8 sept Tobii Nexus möjliggör eyetracking via webbkamera för Lexplores webbaserade läsbedömning
Lexplores nya webbaserade läsbedömningstjänst möjliggörs genom Tobii Nexus, en mjukvarubaserad eyetracking-lösning från Tobii som använder AI för att omvandla webbkamerabilder till eyetracking-data i realtid med minimala datorkrav.
===============================================================================
VD avgår i Tobii enligt PM 27 aug för att vända tillbaka till USA efter 6 år i Sverige.
Ingen ny VD är ännu kommunicerad och om något ökar detta sannolikheten för att Tobii numera är en uppköpskandidat efter "storstädningen" i verksamheten med drastiskt sänkta kostnader och två snabbväxarsegment i Autosense och Integrations...
==========================================================================
PM 11 juli - AVGÖRANDE PM AVSEENDE HOMOLOGERING AVKLARAD FÖR Interor Sensing (DMS + OMS) och med endast 1 kamera = SCDO (Single Camera DMS + OMS)
Det viktiga homologerings-beviset uppnåddes för DMS+OMS i EN kamera till bråkdel av kostnad med Smart Eyes upplägg med 2 kameror. Homologering avseende DMS (Driver Monitoring System) innebär att EUs obligatorium fr o m 7 juli 2026 i praktiken har visats innan produktionsstart uppfyllas för nytillverkade upp till 5-hjuliga motorfordon som säljs i EU, dvs främst personbilar, lastbilar och bussar, vilka måste ha eyetracking-baserad förarövervakning. Avseende OMS (Occupant Monitoring System/även benämnt CMS - Cabin Monitoring System) är finns inget homogent obligatoriskt krav men vissa ratingsystem stipulerar olika krav för att ett fordon ska kunna nå högsta betyg i tester. Det kommer sannolikt även krav på att t ex bortglömda barn eller husdjur ska kunna motverkas med OMS.
Tobii-nyheten 11 juli om uppnådd homologering inom Tobiis är konkurrensmässigt helt avgörande för kvalitets-uppfyllandet och EU-lag-kompatibilitet för det unika SCDO-konceptet med DMS + OMS till kostnad i samma storleksordning som om OEM enbart integrerade DMS med en kamera som f ö Smart Eye först nyligen kan erbjuda men då UTAN OMS.
I praktiken blir OMS nästan ett gratis tillskott för OEM med Tobiis SCDO, medan Tobii Autosense sannolikt erhåller minst ca 3 ggr så mycket i licensintäkt per bil, härlett från tidig guidning sedan FotoNation/Autosense köptes varefter min första Tobii-kalkyl gjordes och skickades till bolaget kring årsskiftet 2023/2024. Licenskostnaden är dock relativt liten i förhållande till vad ett komplett system med DMS eller SCDO kostar för en OEM-kund eftersom enbart hårdvaran är avsevärt dyrare och det dessutom tillkommer integrationskostnader och NRE dvs utvecklingskostnader som t ex Autosense får viss ersättning för efter design win. Om t ex enbart DMS ger licensintäkt 60 kr per bil och SCDO 200 kr per bil och övriga kostnader för OEM t ex 5000 - 10 000 kr för hela systemet inkl allt blir skillnaden 140 kr mellan enbart DMS och SCDO endast kring 1.4 - 2.8 % vilket relativt hela bilens produktionskostnad naturligtvis är helt försumbart.
Sannolikheten för "STORSLAM" inom Automotive och XR för Tobii har ökat efter homologeringsbeskedet. Jag anar fortfarande ett framtida möjligt uppköp av Tobii t ex från Dynavox sida som s k vit riddare, eller möjligen på längre sikt mer sannolikt Qualcomm med storleksordningen 1000 ggr högre börsvärde i juli 2025. Tobiis låga börsvärde medger därför t ex ett uppköpsbud med egna nya Qualcomm-aktier till t ex storleksordningen 10 ggr Tobiis kurs nu och ändå endast omkring 1 % utspädning/aktieantals-ökning i Qualcomm. De vore då sannolikt utan egentlig konkurrens inom XR för utvecklingsplattformar med processor + eyetracking. De samarbetar redan där, OCH inom Automotive för DMS + OMS.
=================================================================================
Tobii ska leverera eyetracking-teknologi till Curly Cubes nyligen lanserade AKK-enhet (Alternativ och Kompletterande Kommunikation), Curly Vision One. Därmed kommer patent-strategiska Tobii (med sina 1000-talet patent/patentansökningar - min en nära Engwall-släkting på min pappas sida har utvecklat patent åt Tobii) in på Dynavox potentiella jättemarknad för kommuniktions-hjälpmedel som fortfarande endast är penetrerad till några få procent. Det finns även en slags synergieffekt i ökad uppmärksamhet för sektorn och konkurrens skapar sannolikt allmänt ökad innovationsincitament.
====================================================================================
"Tobii revolutionerar sensorövervakning inuti bilen med nästa generations Interior sensing-teknologi
2025-06-10
I över två år har Tobii samarbetat med Qualcomm Technologies, Inc. för att utnyttja datorkraften i deras Snapdragon® SoC:er. Samarbetet har lett till en avancerad interior sensing-lösning som klarar de skärpta kraven för sensorövervakning inuti i bilen, samtidigt som användarupplevelsen förstärks.
Tobii, världsledande inom eyetracking och pionjär inom attention computing, revolutionerar nu interior sensing i bilar med ett transformativt system som sömlöst integrerar flera olika teknologier. Det nya systemet bygger på Qualcomm Technologies branschledande Snapdragon Ride™-plattform - känd för sin heterogena databehandling och effektiva AI-kapacitet i fordonsapplikationer – för att övervinna tidigare tekniska begränsningar. Detta möjliggör att flera teknologier kan köras parallellt direkt vid källan (på edge-nivå). Resultatet: smartare, säkrare och mer intuitiva kupémiljöer.
"Vi är hedrade över det förtroende Qualcomm Technologies har visat Tobii under vårt samarbete de senaste två åren," säger Adrian Capata, Senior Vice President för Tobii Autosense. "Tobii har utvecklat nästa generations interior sensing-teknologi som uppfyller eller överträffar branschstandarder tack vare Snapdragon Ride-plattformen från Qualcomm Technologies. Tobii-kunder får nu tillgång till denna nya, fullt validerade hård- och mjukvara för att möta de växande behoven inom interior sensing."
Tobii, genom sitt affärssegment Tobii Autosense, är en ledande aktör inom automotive interior sensing och har design wins som innefattar fler än 150 fordonsmodeller. Företaget levererar både driver monitoring systems (DMS) och occupant monitoring systems (OMS) till 12 olika OEM-varumärken, med över 875 000 fordon på vägarna hittills t o m Q3 2025. Läs mer om Tobiis erbjudande inom automotive här.
Tobii deltar på InCabin USA 2025, den 10–12 juni. Besök oss gärna i monter nummer 100. "
========================================================================================
=======================================================================================
========================================================================================
EXTERNT PM med Tobii som partner till Prophesee 21 maj.
Prophesee and Tobii partner to develop next-generation event-based eye tracking solution for AR/VR and smart eyewear
Prophesee, the inventor and market leader of event-based neuromorphic vision technology, today announces a new collaboration with Tobii, the global leader in eye tracking and attention computing, to bring to market a next-generation event-based eye tracking solution tailored for AR/VR and smart eyewear applications.
This collaboration combines Tobii’s best-in-class eye tracking platform with Prophesee’s pioneering event-based sensor technology. Together, the companies aim to develop an ultra-fast and power-efficient eye-tracking solution, specifically designed to meet the stringent power and form factor requirements of compact and battery-constrained smart eyewear.
Prophesee’s technology is well-suited for energy-constrained devices, offering significantly lower power consumption while maintaining ultra-fast response times, key for use in demanding applications such as vision assistance, contextual awareness, enhanced user interaction, and well-being monitoring. This is especially vital for the growing market of smart eyewear, where power efficiency and compactness are critical factors.
Prophesee’s CEO, Luca Verre, added:
“Event-based vision is a perfect match for the growing demand for low-power, always-on sensing in next-generation wearable devices. This partnership builds on a strong foundation of collaboration between our teams and expands our joint capabilities into the eye-tracking space,” said Luca Verre, Co-founder and CEO of Prophesee. “With Tobii’s proven leadership in eye tracking, combined with our experience in event-based sensing, we aim to set a new standard for what’s possible in AR/VR and smart eyewear.”
Tobii, with over a decade of leadership in the eye tracking industry, has set the benchmark for performance across a wide range of devices and platforms, from gaming and extended reality to healthcare and automotive, thanks to its advanced systems known for accuracy, reliability, and robustness.
“Smart eyewear is one of the most demanding segments for eye tracking—requiring ultra-low power, high performance, and seamless integration into a standard glasses form factor,” said Emma Bauer, Senior Vice President, Integrations at Tobii. “Through partnering with Prophesee, we add event-based sensors as a complement to our existing camera technologies, giving our customers even more options and flexibility when designing their products.”
This new collaboration follows a proven track record of joint development ventures between Prophesee and Tobii, going back to the days of Fotonation, now Tobii Autosense, in driver monitoring systems. "
========================================================================================
PM 15 maj. "Tobii, den globala ledaren inom eyetracking och attention computing, lanserar idag Glasses X – en ny bärbar eyetracker som levererar visuella insikter i realtid i ett praktiskt och lättanvänt format för företag som vill maximera sina investeringar i medarbetarutbildning. Glasses X ger organisationer ett smartare sätt att utbilda medarbetare, ta tillvara på praktisk expertis och minska kostsamma misstag utan ökad komplexitet. Det är Tobii’s mest tillgängliga och företagsanpassade bärbara produkt hittills, utvecklad för att realisera värdet av eyetracking i företags dagliga verksamheter."
========================================================================================
PM 26 mars. Ny XR-design win. "Tobii, den globala ledaren inom eyetracking och attention computing, har inlett ett partnerskap med CitrusBits, som utvecklar digitala lösningar för hälsovård, för att förbättra medicinsk utbildning, diagnostik och rehabilitering med hjälp av XR. Genom att integrera Tobiis marknadsledande eyetracking-teknologi och Tobii Ocumen i CitrusBits IntelliXR™, förbättrar detta samarbete kliniska simuleringar, stödjer individanpassad rehabilitering och förbättrar patientvård med realtidsinsikter."
========================================================================================
PM 20 mars. "Tobiis mjukvara för driver monitoring system (DMS) har erhållit EU-homologering inom ett europeiskt kommersiellt fordonsprogram. Detta godkännande är en del av en tidigare tillkännagiven design win, där Tobii har säkrat ett avtal med världens största Tier 1-leverantör inom fordonsindustrin. Produktionsstart är planerad till slutet av 2025."
Homologeringsprocessen är viktig eftersom en framgångsrik sådan avseende EUs kommande obligatorium för DMS i alla nya bilar, lastbilar och bussar fr o m 7 juli 2026 visar att Tobii Autosense DMS-teknologi uppfyller EUs lagkravs många detaljer. Det är förstås bra även för utsikterna i pågående och framtida upphandlingar som olika OEM-kunder bedriver.
========================================================================================
PM 6 mars. "Tobii når en viktig milstolpe i utvecklingen av nästa generations interior sensing-plattform"
Del av PM:et citerat :
"Tobii har nått en betydande milstolpe i utvecklingen av en avancerad interior sensing-plattform och fått erkännande för sin processmognad inom ramen för ett projekt med en europeisk premiumbiltillverkare. Företaget erhöll ASPICE-validering, som bedömer system- och mjukvaruutvecklingskapacitet inom fordonsindustrin. Tobii har framgångsrikt visat prov på kapacitet upp till ASPICE CL2, vilket signalerar en hög nivå av processmognad och bekräftar företagets efterlevnad av branschstandarder.
Framsteg inom processmognad med ASPICE CL2
ASPICE (Automotive SPICE) är ett ramverk för processbedömning och förbättring som används för att utvärdera system- och mjukvaruutvecklingskapacitet inom fordonsindustrin. Det etablerades av ISO och IEC år 2005 och bidrar med ett strukturerat tillvägagångssätt för att förbättra programvarukvalitet och tillförlitlighet. Tobiis prestation upp till nivån ASPICE CL2 understryker företagets starka processmognad och efterlevnad av branschstandarder.
Innovativ interior sensing-lösning med en enda kamera
Tobiis samarbete med den europeiska premiumbiltillverkaren syftar till att leverera en avancerad interior sensing-plattform med en enda kamera placerad i backspegeln. Detta möjliggör funktioner för både förare och passagerare. Plattformen är utformad för att förenkla integrationer, accelerera lansering på marknaden och förbättra konfigurerbarheten, vilket säkerställer kontinuerliga förbättringar i funktionalitet och kvalitet.
Ett Tier 1-genomförande från en Tier 2-leverantör
Även om Tobii i regel verkar som en Tier 2-leverantör inom fordonsindustrin, krävde de unika förutsättningarna i projektet med den europeiska premiumbiltillverkaren att Tobii tog en Tier 1-roll—och därmed uppfyllde de höga kraven för processer och kvalitet som krävs på denna nivå. ASPICE-prestationen bekräftar Tobiis förmåga att utveckla och leverera en interior sensing-lösning av högsta kvalitet."
====================================================================================
PM 22 jan. "Tobii kommer att tillhandahålla eyetracking-lösningar för Develter Innovations prisbelönta körsimulatorer, vilket bidrar till att förbättra körförmågan hos både yrkesförare och personer med nedsatt rörlighet.
Tobii, en global ledare inom eyetracking och pionjär inom attention computing, har säkrat en design win med Develter Innovation. Det franska företaget, som är specialiserat på att utveckla körsimulatorer för både yrkesförare och personer med nedsatt rörlighet, integrerar Tobii Eye Tracker 5L i sina simulatorer för att förbättra deras analytiska förmågor.
"Möjligheten att följa och analysera en förares blick är en grundläggande del av att göra noggranna och tillförlitliga bedömningar av en persons körförmåga och hjälpa dem att finslipa sina färdigheter", säger Stéphane Develter, VD och grundare av Develter Innovation. "Med eyetracking kan vi verkligen analysera och korrelera vad en person ser med hur de reagerar. På så sätt kan vi också avgöra om ett problem orsakas av ett synfel, ett muskulärt problem, eller ett synkroniseringsproblem."
"Till en början försökte vi utveckla vårt egen eyetracking-lösning, men när vi kom i kontakt med Tobii och såg kvaliteten i deras lösningar valde vi att använda deras teknik. Tack vare detta kan vi nu leverera simulatorer som verkligen kan göra skillnad för att förbättra trafiksäkerheten och hjälpa personer med nedsatt rörlighet att lära sig köra i en säker miljö", säger Stéphane Develter.
En annan viktig faktor i Develter Innovations beslut att använda Tobiis eyetracking var den snabba och enkla processen för att integrera Tobiis lösningar i deras körsimulatorer. Hela integrationen genomfördes på mindre än tre månader från start till mål, vilket möjliggjorde en avsevärt kortare time-to-market."
=========================================================================================
Tobiis eyetracking är nu bekräftat integrerad i en ny lanserad XR-produkt - världens första i sitt slag. Det gäller "World's First Android-Based Spatial Computer Play For Dream MR Debuts at CES 2025".
"Play For Dream MR transcends the boundaries of a TV, theatre room, computer, gaming console, VR, and 3D camera, seamlessly integrating their best features into one elegant solution."
"Equipped with the Snapdragon XR2+ Gen 2 platform, responsive control feedback, and synchronized video and audio, Play For Dream MR offers a truly immersive game experience. It provides tailored interaction solutions for every type of games, featuring precise eye and hand tracking, along with self-developed 6DoF halo-free controllers. Compatible with MR games, VR games, and 2D large-screen games, it opens up a vast library of content."
"Currently, the company has established partnerships with leading global innovators, including Tobii, HyperionSim, and Manifold Tech, to explore and collaborate in cutting-edge areas such as Mixed Reality (MR) eye-tracking technology and application, full-motion Virtual Reality (VR) flight simulation platforms, and fast-moving 3D reconstruction software and hardware systems. At CES, Play For Dream Technology and its partners jointly demonstrated the relevant solutions and gained great attention from the attendees."
https://www.prnewswire.com/news-releases/worlds-first-android-based-spatial-computer-play-for-dream-mr-debuts-at-ces-2025-302345552.html
Tobiis eget PM 15 jan 2025 :
Play For Dream Technology, grundat 2020, har väckt stor uppmärksamhet med sitt innovativa MR-headset som sammanför virtuella och verkliga miljöer. Enheten erbjuder en smidig integration av MR, VR och ultra-HD 3D-kameror, vilket gör den till ett mångsidigt verktyg för professionella användningsområden som utbildning, medicinsk forskning och färdighetsbedömning.
“Vår XR5 eyetracking-teknik förbättrar Play For Dream-headsetet genom att optimera display- och processorprestandan med hjälp av dynamisk foveated rendering,” säger Emma Bauer, Senior Vice President för Integrations på Tobii. “Som den enda eyetrackingleverantören kapabel att leverera denna teknologi på konsumentnivå omdefinierar vi spatial computing-området och sätter en ny standard för innovation inom mixed reality.”
Tobii och Play For Dream samarbetar tätt för att förbättra användarupplevelsen genom högre komfort, bättre visuell kvalitet och förbättrade interaktionsmöjligheter. MR-headsetet är dessutom kompatibelt med Tobii Ocumen, ett avancerat verktyg som ger utvecklare möjlighet att effektivt skapa och distribuera VR-applikationer.
Play For Dreams MR-headset förväntas finnas till försäljning i USA och Kina under mars 2025. Lanseringsdatum för Europa är ännu inte bestämt.
Luke Zong, VD för Play For Dream, är entusiastisk kring samarbetet:
“Tobiis banbrytande eyetracking-teknologi levererar enastående precision för användarna och driver utvecklingen av smartare och effektivare verktyg som öppnar nya möjligheter inom utbildning, hälsa och forskning.”
Samarbetet med Qualcomm om den aktuella processorns utvecklingsplattform för olika XR-produkt-utvecklare bidrar som tidigare konstaterats sannolikt till att förklara de väldigt stora insyns- och grundarköpen i feb-maj 2024, som började göras omgående efter att det samarbetet blev offentligt, vilka pga börsreglerna tidigast kunde inledas efter Q4-rapporten 2023 i feb 2024.
Kommande intäkter från XR-området kan sannolikt vara en viktig faktor för förklaring till den upprepade utfästelsen i kvartalsrapporterna och rapportkonferenserna om att kassan ska räcka i Tobii. Det är även en uppenbar förklaring till att segmentet Integrations prognostiserades i Q3-rapporten 25 okt 2024 att under överskådlig tid gå med vinst trots att det stora FotoNaion-bidraget 2024 spås att falla mycket kraftigt 2025.
======================================================================================
Enligt PM 18 dec 2024 fick Tobii nya design wins avseende DMS via en japansk Tier 1 och har därmed 12 OEM-kunder jämfört med 9 innan (där några avser märken som säljs inom samma fordonstillverkar-koncern). Har man väl kommit in som DMS-leverantör hos en ny OEM så ökar sannolikheten att man får nya design wins där. Så denna nyhet bör inte underskattas. Antalet tillkommande fordonsmodeller var ca 30 motsvarande framtida sammanlagda, allt annat lika, ökade intäkter på uppskattningsvis 500 Mkr under produktlivscykeln, motsvarande relativt låga ca 17 Mkr per modell inkl NRE (antaget under 7 år i vägt genomsnitt ca 40 000 fordon per år och 55 kr i genomsnittlig licensintäkt) + NRE och med framtida tydlig potential för fler design wins till dessa OEM.
Citat ur PM:et : "Dessa design wins kommer genom ett befintligt partnerskap mellan Tobii och en global Japan-baserad Tier 1-leverantör inom fordonsindustrin, med vilken Tobii har en långvarig relation och en etablerad historik. De nya OEM:erna, däribland en stor global OEM, kommer att använda Tobiis DMS-lösningar i sina fordon."
En av de nya kunderna var alltså en stor global OEM, sannolikt personbiltillverkare och i så fall potentiellt jätten Toyota (vilket vore en fjäder i hatten !) som lär vilja ha flera DMS-leverantörer. Den Tier 1 som det refereras till i Tobiis PM tyder på japanska Denso (med viss anknytning till Toyota) .som förre Autosense-ägaren Xperi enligt PM har samarbetat med redan för flera år sedan i linje med Tobiis PM:s formulering. Autosense första design win som erhölls med produktionsstart 2019 avseende japansk OEM med kommersiella fordon kan f ö ha varit ett Toyotaägt märke/OEM enligt tidigare bedömning.
Licensintäkter från DMS-programvara har bruttomarginal nära 100 % så denna nyhet borde ge ökad resultatbidrag-potential på åtminstone ca 55 Mkr 2028 och flera år till vilket är omkring 15 % av denna analys nuvarande koncernresultat-prognos 2028 vilken f ö grovt sett är i linje med Tobiis mål m a p rörelsemarginalen.
=========================================================================================
Perplexity AI påstår också det : "The Pimax Crystal Super is scheduled to be launched in the first quarter of 2025. It will be available for shipping starting in this period, and pre-orders are currently open159. Yes, the Pimax Crystal Super does feature Tobii's eye-tracking technology. This technology includes features such as dynamic foveated rendering, automatic IPD adjustment, and the ability to track the user's eye movements for enhanced social presence and gaming experiences"
=======================================================================================
Ett nytt XR-headset är på gång en enligt tech-nyhet 25 mars 2025 och liksom Tobiis design win i ett XR-headset hos OEM-kunden Play For Dream i januari enligt PM:et 15 jan gäller det ett kinesiskt bolag Vivo, som verkar uppges ha "kopierat" Apple Vision Pro.
Det är inte alls osannolikt att Tobii även i detta fall har sin eyetracking integrerad eftersom höga prestanda inkl Tobiis specialitet foveated rendering passar i princip ihop med Qualcomms Snapdragon processor XR2+ Gen 2 där ju Tobiis ingår i motsvarande utvecklingsplattform från Qualcomm vilken snabbar upp hela processen till att nå marknaden, jämfört med att utveckla allt själv.
Apple-headsetet har ju eyetrackning så om det är ett nära plagiat lär ju eyetracking ingå även i detta headset.
Qualcomm är associerat med det nya Android XR-OS:et, enligt en blogg tidigare med just den processorn.
Roadtovr 25 mars :
"As Vivo’s first XR device, it’s possible the company may attempt the same feat with Google’s upcoming Android XR OS, which is being launched with Samsung’s upcoming mixed reality, ‘Project Moohan’, which is said to release sometime this year, although that’s pure speculation for now."
Ur Qualcomms blogg 12 dec 2024:
"This collaboration marks the next step forward in scaling the XR ecosystem. Along with the release of the Android XR preview, Samsung announced Project Moohan – the first headset to support Android XR powered by the Snapdragon XR2+ Gen 2 platform. This mixed reality device features state-of-the-art displays, support for hand, eye and voice input and was designed to be comfortable with balanced weight distribution."
Så det skulle inte förvåna om kinesesiska OEM vill vara tidiga igen, och därför utnyttjar ovan nämnda utvecklingsplattform för XR-headset och i förlängningen s a s Tobiis eyetracking som Play For Dream enligt ovan om det gäller Snapdragon-processorn XR2+ Gen 2.
"Smartphone Giant Vivo Announces ‘Vision’ MR Headset, Copying Apple’s Name & Design"
Vidare ur roadtovr-artikel :
"This marks a growing trend of look-alike Vision Pros arriving from Chinese manufacturers, with the first notable arriving from Play for Dream; its MR headset not only stole the show at CES 2025 earlier this year, but also garnered high praise from former Quest engineer Amanda Watson, who called it “absolutely the best all around HMD demo I saw on the floor today.”"
Det är det headset som Tobii HAR FÅTT design win i redan, enligt nyhet 8 jan och enligt Tobiis PM en vecka senare !
God indirekt PR för Tobiis eyetracking kan man tolka det som ..
.
Liksom i Tobiis eget PM 15 jan :
"Play For Dreams MR-headset förväntas finnas till försäljning i USA och Kina under mars 2025. Lanseringsdatum för Europa är ännu inte bestämt. Luke Zong, VD för Play For Dream, är entusiastisk kring samarbetet:
“Tobiis banbrytande eyetracking-teknologi levererar enastående precision för användarna och driver utvecklingen av smartare och effektivare verktyg som öppnar nya möjligheter inom utbildning, hälsa och forskning.”
====================================================================================
Sony/Siemens XR-headset SRH-S1
En XR-trigger i Tobii Integrations är eyetracking i Sonys och Siemens nya VR/MR-headset SRH-S1 med Qualcomms Snapdragon processor XR2+ Gen 2 chipset dit Tobii har levererat sin eyetracking till utvecklingsplattformen se PM:et 8 jan 2024 länkat nedan. Det kommer sannolikt lanseras i mars eller april 2025 och förbeställningar har kunnat ske sedan slutet av januari. Integrationen av eyetracking redan i utvecklingsplattformen är gjord bl a för att snabba på en OEMs "time to market" av dess tillverkade XR-headset (se t ex citatet nedan från Qualcomms PM 4 jan 2024). Play For Dreams XR-headset blev färdigt ungefär samtidigt som SRH-S1 med Tobiis eyetracking, Det är även Tobiis eyetracking i Sonys VR-headset PSVR2 från 2023. Även Siemens har utnyttjat Tobiis eyetracking tidigare,
Stora insynsköp gjordes efter Q4 rapporten 2023 i feb 2024 t o m så länge de fick en månad innan Q1-rapporten 2024 i maj. Projektet var känt då som sådant. Bl a dessa faktorer således inkl Tobiis samarbete med Qualcomm i Snapdragon processor XR2+ Gen 2 chipset gör att jag utgår från att det är Tobiis eyetracking även i detta headset från Sony. Lanseringen ska ske i feb 2025. Ett PM från Tobii brukar vid design win dock villkoras av att de får tillstånd av OEM, dvs Sony, att offentliggöra Tobiis medverkan.
Tobiis svar 1 april 2025 om detta XR-headset SRH-S1 :
" Tobiis teknologi möjliggörs via Qualcomms utvecklingsplattform med Snapdragon XR2+ Gen 2 chipset. Användarna av denna plattform kan välja att integrera Tobiis eyetracking-teknologi alternativt välja annan leverantör av eyetracking. Gällande Sony/Siemens XR-headset SRH-S1 är det upp till tillverkarna av denna produkt att kommunicera vilken partner/teknologi de använt för denna specifika lösning."
Så marknaden får vänta tills det klarnar huruvida Tobiis eyetracking ingår. Min bedömning är fortfarande att det är allra mest sannolikt.
Observera att samarbetspartnern Tobii omnämndes redan i Qualcomms eget PM 4 jan 2024 :
"Separately, to help accelerate time to market for OEMs, Qualcomm Technologies also unveiled a new MR & VR reference design developed by Goertek and features eye tracking technology from Tobii. This reference design supports both 3K per eye (Snapdragon XR2 Gen 2) and 4K per eye (Snapdragon XR2+ Gen 2) configurations."
========================================================================================
1000-tals studier om eyetracking.
https://www.tobii.com/learn-and-support/scientific-publications?utm_source=twitter&utm_medium=organicsocial
Segmentet Autosense
Eyetracking-marknaden, där Tobii historiskt har varit marknadsetta under många år, väntas enligt flera olika marknadsanalyser växa årligen med storleksordningen 30 % i genomsnitt t o m 2030, där mjukvara för eyetracking-baserade förarövervakningssystem, Driver Monitoring Systems (DMS), följt av mjukvara för Occupant Monitoring Systems (OMS) f n växer ännu snabbare där t ex varning för bortglömt barn ingår som komponent och infotainment.
Tillsammans benämns de dessa två system Interior Sensing där Tobii har som mål att t o m förbli marknadsetta. Även CMS som står för Cabin Monitoring Systems används ibland, t ex av Smart Eye, som i praktiken är synonymt med OMS.
Snabbtillväxten för DMS-mjukvara för eyetracking beror främst på att eyetracking-baserad DMS av trafiksäkerhetsskäl ska bli obligatoriskt i EU fr o m 7 juli 2026 då DMS-marknaden i EU därför "exploderar". Men redan fr o m 7 juli 2024 blev det obligatoriskt i EU med DMS i nya fordonsmodeller typgodkända efter det datumet. Marknaden för OMS väntas också växa mycket snabbt men från en mycket lägre nivå nu och är inte lagreglerad i EU men för maximalaratingpoäng av bilar kan det bli nödvändigt . USA lär vara på gång med lagstiftning efter EU kanske med extra gynnsam effekt för OMS-marknaden, och man räkna r med att Kina och Japan följer efter avseende DMS.
Världsmarknaden för mjukvara för enbart DMS väntas omfatta ca 19 miljoner bilar 2026, 27 miljoner 2027 och 30 miljoner 2028 enligt en prognos som Smart Eye presenterade 14 nov 2025 vilket är något långsammare tillväxt än tidigare prognoser. Syftet med DMS är att minska trafikolyckorna och dödsfallen i trafiken t ex i enlighet med EUs uppsatta mål.
Tobiis nya segment Autosense har hittills per Q3 2025 design wins på över 160+ modeller hos 12 fordonstillverkare (OEM/bilmärken) , varav åtminstone 5 OEM är tillverkare av kommersiella fordon och åtminstone 4 OEM personbilar (varav 2 OEM i samma tyska koncern). I de 3 senaste tillkommande OEM-kunderna enligt PM 18 dec 2024 , ingår en stor global personbilstillverkare. Autosense har design wins hos ett antal kända OEM:er och Tier 1-underleverantörer inkl Bosch. Hela 5 st nya OEM-kunder har Autosense fått "organiskt" under april-dec 2024 dvs sedan Tobii övertog FotoNation/Autosense 31 jan 2024.
Ett 100-tal av dessa modeller gäller enbart DMS eller enbart OMS, och över 50 (mest sannolikt över 60 efter Q3 2025) modeller gäller OMS/DMS i en kombinerad mycket kostnadseffektiv en-kameralösning (SCDO). Autosense DMS kom i biltillverkares produktion fr o m 2019 och OMS fr o m 2021. Deras OMS var då världens första, och enligt ett PM om lanseringen från dåvarande ägaren Xperi var deras OMS dedikerat till att rädda livet på fordonspassagerare och förare och att förbättra upplevelsen i kabinen. Det var effektivt även om passagerare är maskerade, och inkluderade barnstolsdetektering, barnnärvarodetektering, passagerardetektering, känsloretektering och passagerarautentisering.
Autosense DMS/OMS- teknologi har fått flera utmärkelser de senaste åren : 2022 American Business Awards Stevie Winner, 2022 AI Excellence Award, 2021 AutoSens Gold Award, 2020 Top Safety pick in the CLEPA Innovation Award, 2020 ‘Overall AutoTech Solution of the Year’ in the AutoTech Breakthrough Awards.
En stor japansk tillverkare av kommersiella fordon (här betecknad K1) (DMS, produktionsstart 2019) och premiumbilar i en stor tysk bilkoncern (betecknad P1 för personbilar) (OMS, produktionsstart 2021) har medfört licensintäkter t o m 2024 men är sannolikt på utgående under 2025.
Autosense har design wins avseende DMS erhållna med stora volymer med en stor tysk premiumtillverkare av bilar (P1, sannolikt BMW), en stor koreansk biltillverkare (P2) och en stor japansk biltillverkare (P3) vilka är planerade att tas i produktion under 2025 och 2026.
2025 väntas också Tobiis redan i april 2023 erhållna första "egna" design wins avseende DMS som Tier 2-leverantör till världens största Tier 1 (Bosch) avseende 25 modeller hos en europeisk tillverkare av kommersiella fordon (K2) gå i produktion.
Tobii Autosense fick 6 nya design wins avseende DMS hos en ledande europeisk tillverkare av kommersiella fordon (K3) i april 2024 och då som Tier 2-leverantör till en Tier 1-partner med produktionsstart 2025. I maj 2024 erhölls utökade design wins, omkring 10 st bilmodeller, avseende OMS hos en ny europeisk OEM/varumärke (sannolikt BMW-ägda MINI) som också ingår i den tyska bilkoncern (P1) till vilken Tobii Autosense OMS har levererats tidigare till en annan OEM (sannolikt märket BMW)i koncernen sedan 2021. Produktionsstart är även för dessa modeller planerad till 2025.
Den fjärde (K4) och femte OEM (K5) avseende kommersiella fordon där Autosense har design wins inom DMS saknas ännu mer detaljerad information om i denna analys. 18 dec 2024 kommuniserade Tobii Autosense design wins i ytterligare ca 30 fordonsmodeller hos 3 nya OEM.
Fr o m Q4 2025 kommer en-kameralösningen för DMS/OMS i produktion, förkortat SCD0 (single-camera DMS + OMS) hos en tysk premiumbiltillverkare (ingående i P1, sannolikt BMW-märket) och fr o m 2026 hos den koreanska OEM ( P2) vilken ger biltillverkaren en relativt låg kostnad för hårdvara och installation, guidat 2024 till samma storleksordning som enbart DMS, och därför relativt höga licensintäkter per bil till Autosense för mjukvaran, sannolikt betydligt över dubbla intäkten jämfört med enbart DMS-mjukvara utgående från Tobiis egen guidning.
Det är minst 50+ eller mest sannolikt över 60 bilmodeller som ska ha SCDO vilket starkt bidrar till den väntade initierade rakettillväxten i Autosense Q4 2025-2027.
Den koreanska OEM (P2) kommer även ha två-kameralösning för DMS och OMS i en del bilmodeller, och Tobii agerar som Tier 2 i detta fall då sannolikt Garmin är motsvarande Tier 1 utgående från ett Linkedin-inlägg från Tobii i jan 2025.
Till den tyska OEM (ingående i P1, sannolikt BMW-märket) kommer Autosense vara direkt leverantör, Tier 1, avseende mjukvaran för DMS/OMS. Utvecklingen går mot s k Software Defined Vehicle dvs en slags dator rullande på hjul.
Autosense agerade som Tier 1 redan 2021 avseende mjukvara för OMS sannolikt till samma tyska OEM ( ingående i P1). Allt annat lika bör sådan direktleverans utan mellanled öka potentialen för lönsamheten både hos DMS/OMS-leverantören och OEM.
Autosense har hittills per slutet av Q3 2025 över 875 000 bilar i trafik med deras DMS eller OMS, varav fler inom OMS. Antalet kan väntas passera 1 miljon någon gång vintern 2025/2026 då bilproduktionen tar rejäl fart i många nya modeller med Autosense DMS, OMS och kombinerad DMS/OMS i SCDO.
Smart Eye passerade f ö 1 miljon bilar hösten 2022 men med i det skedet ett mycket högre bolagsvärde än Tobii i nov 2025 trots att Tobii är lönsammare och har två stora andra segment som tillsammans är avsevärt större än Smart Eyes enda andra segment Behavioral Research som konkurrerar med Tobiis större motsvarande segment Product & Solutions.
Tillsammans svarar Autosense 12 OEM-kunder f n för uppskattningsvis storleksordningen 20 % av världens bilproduktion.
Intäkt per bil för en-kameralösningen avseende kombinerad DMS/OMS guidas att vara betydligt högre än för enbart DMS, sannolikt minst kring 3 ggr så hög, bl a eftersom besparingen avseende hårdvarukostnaden och integrationskostnaden för kunden/OEM är mycket stor i detta fall.
2024 kunde man uppskatta att licensintäkterna till Tobii Autosense var storleksordningen 71 kr per fordon i genomsnitt för antingen DMS eller OMS dvs separat. Det är ett ganska högt värde i genomsnittlig licensintäkt men kan eventuellt förklaras av att OMS drar upp snittet något liksom att det gäller enbart premiumbilar och kommersiella fordon.
Autosense design wins, beräknade på motsvarande sätt som Smart Eye gör, dvs framräknat som uppskattade antal producerade bilar per modell ggr vägd genomsnittlig intäkt per bil, kan antas motsvara intäkter på minst omkring 4-4.5 miljarder kr bl a utgående från att en-kameralösningen SCDO för kombinerad DMS/OMS antas här ge omkring 200 kr i liccensintäkt per bil.
Det exakt utfallet i licensintäkter från alla 160+ fordonsmodeller påverkas även t ex av den underliggande bilförsäljningen i världen för de befintliga OEM-kunderna som kan variera med konjunkturen.
För Tobiis prognos om break-even på kassaflödet 2026 i Autosense bör befintliga design wins räcka mer än väl liksom för omsättningsprognosen 2028.
Efter att en DMS-leverantör har erhållit design wins på en viss bilplattform hos en biltillverkare ligger det nära tillhands att samma leverantör även får leverera DMS-mjukvara, och/eller OMS-mjukvara, till andra nya bilmodeller på samma plattform, bl a av kostnadsskäl. De största biltillverkarna kan dessutom ibland vilja ha flera olika leverantörer, vilka mest sannolikt i de flesta fall kan väntas väljas ur de tre största Smart Eye, Seeing Machines och Tobii Autosense. En utdelad design win är dock ingen 100 % garanti för att den leder till beräknad produktion hos en OEM eftersom dessa kan några gånger ändra sina planer t ex minska volymerna.
Tobii Autosense kan väntas vara minst 3:a på den totala DMS/OMS-marknaden 2028 efter nuvarande klara, och 2028 fortfarande förmodade fortfarande, 1:an och 2:an Smart Eye och Seeing Machines. Sedan maj 2025 är dock Tobii guidat att bli ETTA totalt inom Interior Sensing (DMS + OMS) sannolikt m a p det totala intäkts-värdet tack vare SCDOs avsevärt högre licensintäkter per bil och bättre konkurrenskraft med endast en kamera i backspegeln.
Design wins på denna marknad erhålls många, uppåt 10, år innan deras motsvarande licensintäkter har klingat av, eftersom man räknar med att en ny bilmodell i genomsnitt ofta tillverkas och säljs i 6-7 år, och tiden mellan design win och produktionsstart ibland kan vara upp till ca 3 år. Därför blir de framtida långsiktiga intäkterna och marknadsandelarna mindre osäkra och mer förutsägbara för de bolag som redan har etablerat sig på marknaden med många bilmodeller med design wins såsom Smart Eye, Seeing Machines och Tobii Autosense redan har gjort.
EU-obligatoriet på DMS fr o m 7 juli 2026 skapar dessutom ett mycket högt relativt förutsägbart "golv" med 100 % DMS-penetration i EU där marknaden för DMS-mjukvara då kan väntas uppgå till storleksordningen 1 miljard kr.
Därtill kommer OMS där Tobii Autosense i nuläget är marknadsetta både i design wins och produktion. En-kameralösningen för kombinerad DMS+ OMS är för Tobii Autosense den mest betydelsefulla delen värdemässigt i Autosense t o m åtminstone år 2030.
Dessutom väntas DMS-penetrationen i övriga världen successivt öka, men sannolikt något långsammare till 2026 än i EU, för att sedan enligt vissa bedömningar nå nära 100 % i hela världen en tid efter 2030. Det rör sig då om storleksordningen 90 miljoner enheter om bilproduktionen är i stort oförändrad.
Segmenten Products & Solutions och Integrations :
XR-marknaden (med VR, AR och MR) som ingår i Tobiis segment Integrations målmarknader, väntas också växa mycket snabbt. IDCs prognos inom XR från aug 2025 är ca 87 % tillväxt från 2025 till 2026 och långsiktigt från 2025 till 2029 ca 39 % i snitt per år. Eyetracking-marknaden inom XR har en fördel jämfört med DMS-marknaden genom att även den underliggande marknaden för headseten, till skillnaden från fordonsmarknaden, är en tillväxtmarknad. På XR-marknaden, till skillnad från DMS, är det å andra sidan hittills en betydande "in house"-utveckling av eyetracking som t ex i fallen Apple Vision Pro (genom uppköpta SensoMotoric Instruments) och Metas olika XR-headset och deras framtida potentiella smarta AR-glasögon-projekt Orion.
Tobiis eyetracking ingår i Qualcomms referensplattform med bl a 4K-skärmar (Snapdragon processor XR2+ Gen 2) för varje öga enligt PM 8 jan 2024 strax efter att Qualcomm kommuniserade ett stort samarbetsprojekt. Ur PM:et " I samarbete med Qualcomm Technologies, och deras kraftfulla System-on-Chip (SoC) lösning, kan vi presentera en banbrytande teknik för bättre bildkvalitet och renderingsprestanda, anpassat för morgondagens headsets inom XR".
Observera att samarbetspartnern Tobii omnämndes i Qualcomms eget PM 4 april 2024 :
"Separately, to help accelerate time to market for OEMs, Qualcomm Technologies also unveiled a new MR & VR reference design developed by Goertek and features eye tracking technology from Tobii. This reference design supports both 3K per eye (Snapdragon XR2 Gen 2) and 4K per eye (Snapdragon XR2+ Gen 2) configurations."
https://www.qualcomm.com/news/releases/2024/01/qualcomm-accelerates-new-wave-of-mixed-reality-experiences-with-
Det finns en XR-trigger i Tobii Integrations genom Sonys och Siemens nya VR/MR-headset SRH-S1 och just med Qualcomms Snapdragon processor XR2+ Gen 2 chipset dit Tobii har levererat sin eyetracking till utvecklingsplattformen se PM:et 8 jan 2024, och enligt PM-t 15 jan 2025 till Play For Dreams nya lovordade XR-headset vilket har samma typ av Qualcomm-processor.
Per nov 2025 är det högst sannolikt klart att Tobiis eyetracking är integrerad.
Tobii har förutom Sony-avtalet om PSVR2 design wins i produktion för VR-headsetet Pimax Crystal och således ett MR-headset från Play for dream alla inom konsumentmarknaden. Dessutom har Tobii design wins i produktion inom kommersiell VR för Pico Neo 3 Pro Eye, HP Reverb G2 Omnicept Edition och HTC VIVE Pro Eye.
Per Q3 2025 har det guidats att smarta glasögon är det nya fokuset för Tobiis Integrations-kunder inom massmarknader.
Tobiis övriga 4 områden, som tillhör segmenten Products & Solutions och Integrations, dvs Gaming, Healthcare, Education and training och Behavioral studies and research representerar alla marknader som var och en har en mycket långsiktig miljardpotential enligt bolagets tidigare guidningar. Segmentet Products & Solutions har högst andel hårdvaror och har därför lägst bruttomarginal, medan de övriga två ligger nära 100 % bruttomarginal i snitt.
Segmentet Integrations lanserade 20 juni 2024 Tobii Nexus, en för första gången helt mjukvarubaserad integrationsplattform för eyetracking i alla olika typer av enheter som har webbkamera, vilken sannolikt innebär en mycket stor försäljningspotential då den t ex förenklar för integrationskunderna jämfört med hårdvara och sänker tröskeln för kunderna att integrera eyetracking. För Tobii innebär det att andelen mjukvaruförsäljning ökar ytterligare vilken har bruttomarginal nära 100 %, liksom hela det nya segmentet Autosense. Tidigare har integrationsplattformarna enbart utgjorts av plug-and-play USB-enheter, system-on-chip, eller som specialkomponenter. I vissa tillämpningar kommer hårdvarubaserade plattformar fortfarande vara lämpligast.
Tobii Nexus eyetracking kan även köras effektivare på neurala nätverk med AI-algoritmer.
Segmentet Products & Solutions lanserade i maj 2025 Tobii Glasses X som är en skalbar lösning för eyetracking, designad för att vara praktisk, lätt att använda och implementera i verkliga arbetsmiljöer. Den är utformad för att ge företag objektiv och omedelbar affärsnytta genom att fånga blickriktning och beteendemönster för att förbättra medarbetarutbildning, kunskapsöverföring och minska fel.
Tillfogat visionärt avsnitt om Healthcare-området som direkt bygger på en extern analys av plattform-samarbetet med Qualcomm
I Abu Dhabi i januari 2026 finns nya inte bara isolerade projekt för vård och skola utan själva "testbädden" för hur nästa generations AI-plattformar (som de från Google och Samsung) ska junna fungera i verkligheten och skapa mervärden.
Här är varför Hub71 är den saknade länken som gör en plattformsteori komplett:
1. Från diagnos till vardag (Integrationen)
Hub71 lanserade precis storsatsningen Hub71+ Life Sciences. Syftet är att ta tekniska innovationer – som Tobiis eyetracking – och flytta ut dem från sjukhusen till vardagen.
Vård & Skola: Ja, det börjar där. Man använder Tobiis teknik för att upptäcka autism och ADHD tidigt.
Plattformen: Men här kommer det spännande: Abu Dhabi bygger ett system där denna hälsodata (med strikt sekretess) kan kopplas till ditt Samsung Health-konto eller din Android XR-profil.
Resultatet: Om ett barn har fått en diagnos via ett Hub71-projekt, kan barnets smarta glasögon (Galaxy Glasses) automatiskt anpassa gränssnittet för att underlätta inlärning i skolan. Cirkeln sluts: Samma eyetracking-mjukvara som ställde diagnosen hjälper nu barnet i vardagen via den stora konsumentplattformen.
5G-nätet är "nervsystemet" för AIDe avtal som e& (tidigare Etisalat)och Ericsson tecknade under hösten 2025 (vid GITEX Global) och det handlar om att bygga ett "molnbaserat 5G-kärnnät"
Varför det är viktigt :
För att Tobiis AI ska kunna göra avancerade analyser av t.ex. en bussförares hälsa eller ett barns ögonrörelser i skolan, behövs extremt låg fördröjning (latency).Edge AI: Avtalet mellan e& och Qualcomm från maj 2025 fokuserar specifikt på Edge AI. Det innebär att AI-kraften flyttas från stora servrar direkt ut till 5G-masterna. Det är den perfekta miljön för Tobiis algoritmer att köras i stor skala utan att enheterna (glasögonen eller bilen) blir för varma eller drar för mycket batteri.
2. Qualcomm & AI71 – Kraftpaketet i Abu Dhabi
Man har tidigare kopplingen till Qualcomm inom XR och i bilar. I Abu Dhabi finns nu även AI71, ett bolag som bygger lokala AI-modeller (baserade på Falcon).
Qualcomm har placerat sitt nya Engineering Center i Abu Dhabi för att se till att deras chip (Snapdragon och Dragonwing) är optimerade för dessa lokala AI-modeller.
Eftersom Tobii redan är "standard" i Qualcomms chip, blir de per automatik de "ögon" som Abu Dhabis egna AI-satsningar använder för att förstå mänskligt beteende.
3. Tobii Dynavox som "brobyggare"
Dynavox är extremt aktiva i regionen nu. Under International Autism Conference i Abu Dhabi (april 2026) förväntas de visa upp hur deras kommunikationsverktyg nu är helt integrerade med de lokala hälso-plattformarna.
Affärsnyttan: För eyetracking-leverantören Tobii innebär detta att de får betalt två gånger: först för de avancerade medicinska systemen i Hub71-projekten, och sedan för licenserna i de hundratusentals headset och glasögon som rullas ut i skolorna och hemmen.
Varför det här är viktigt för en viosonär analys av Tobii :
Skeptikerna ser kanske bara "en liten hälso-app" eller "ett skolprojekt", men vi kan nu se infrastrukturen med dess utökade möjligheter..
Abu Dhabi bygger inte bara apparutan de bygger en hel livsmiljö där AI förstår människan.
För att det ska fungera krävs en enhetlig plattform (Android XR/Automotive) och en pålitlig sensor (Tobii).
Genom att vara en del av Hub71-ekosystemet säkrar Tobii att deras teknik inte bara är en "rolig pryl" i ett headset, utan en kritisk hälso- och utbildningskomponent som regeringar är villiga att betala stora pengar för.
Ytterligare externt analysmaterial inom Tobiis Healthcare-område med intäktskalkyler från bl a samarbeten om eyetracking-baserad diagnos (då USD antogs till 10 kr)
Detta kan liksom det vionära avsnittet ovan antyda att segmentet Integrations Healtcare-område också kommer få en mycket stor tillväxtskapande effekt om ett begränsat antal år.
1. CureSight™ (amblyopi-behandling)
• ~2–3 miljoner barn behandlade (5–10 % penetration).
• Pris ~ $1,000 per behandling.
• Tobii royalty ~ $100–150/enhet.
• ≈ $250–400 m (~2,5–4 mdr SEK).
2. EyeSwift®PRO / Vision screening
• ~150k kliniker/skolor globalt.
• Tobii licens ~ $600 per system/år.
• ≈ $90 m (~900 MSEK).
3. NeuroSync (hjärnskade-screening i VR)
• ~100k enheter (snabb adoption i sport + försvar).
• Tobii intäkt ~ $500/enhet.
• ≈ $50 m (~500 MSEK).
4. RightEye (synträning/screening)
• ~20k kliniker.
• Tobii licensintäkt ~ $300/enhet/år.
• ≈ $6 m (~60 MSEK).
5. ASUS Telemed (handsfree styrning, sjukhus)
• Pilot → bredare adoption i Asien.
• ≈ $10–15 m (~100–150 MSEK)."
======================================================================================
Köpeskillingen för FotoNation som övertogs 31 jan 2024 uppgår till minst 43 MUSD, på en kontant- och skuldfri basis, varav 28 MUSD avser en säljarrevers med 8 procent ränta. Säljreversen och räntan kommer att betalas över tre år, med start 2027. En framtida betalning om 15 MUSD kommer att betalas över fyra år med start år 2028. Det utgick således inget initialt kontant- eller aktievederlag. Ytterligare tilläggsköpeskilling, som vid förvärvstillfället uppskattades till cirka 19 MUSD, kan genereras vid uppfyllande av definierade volymmål, med planerad utbetalning 2031. Denna uppskattning kommer kontinuerligt utvärderas enligt Tobii och justeras över tiden.
Några företagsspecifika risker som skulle kunna försämra utvecklingen :
Analysens kalkyler och estimat leder till respektive är prognoser t ex beroende på osäkra antaganden om intäkts- och kostnadsutvecklingen vilka inte behöver överensstämma med verkligt utfall i framtiden. En del kalkyler och estimat bygger på Tobiis egna guidningar.
Risker är långsiktigt t ex alltför höga biltullar i världen (även om Tobiis levererade mjukvara för DMS och OMS inte är tullbelagd).
Om inte fortsatt god kostnadskontroll råder vore det negativt, men det hittills mycket framgångsrika genomförandet av det väldigt stora sparprogrammet i Q3 2024 t o m Q2 2025 med total kassaflödes-spareffekt 263 Mkr t o m Q2 2025 och detsamma i framtida årstakt motsäger det liksom den enormt stora minskningen av antalet anställda och konsulter med omkring 300 st eller över 30 % sedan toppnivån Q1 2024. En sådan extremt stor minskning motsvarar upp till omkring 300 Mkr i förbättrat kassaflöde i årstakt, allt annat lika, så Tobii kan sannolikt åtminstone delvis självt styra över vägen till positivt kassaflöde genom att t ex anpassa investeringars storlek.
Per Q3 2025 har Tobii guidat för en ytterligare spareffekt till sammanlagt hela 363 Mkr per Q2 2026 jämfört med Q2 2024.
Omsättningsutvecklingen i segmentet Integrations är svårbedömd men kan väntas vara långsiktigt mycket hög bl a tack vare XR där Tobii hittills är ensamma som leverantör till OEM-kunder i skärmbaserade produkter som headset inom XR (VR/AR/MR), hög tillväxt i externa marknadsprognoser för eyetracking och Tobiis valda prioriteringar efter sparprogrammet, marknadsledande position, bedömt höga teknologiska nivå på sin FoU med över 1000 patent och pantentsökningar. Inom segmentet Integrations finns sannolikt en mycket stor uppsida tack vare potentialen för smarta AR/AI-glasögon, bl a tack vare samarbetena med processortillverkaren Qualcomm för Snapdragon processorn 2 och 2+ Gen 2, och med Prophesee från maj 2025 om kostnadseffektiv event-baserad eyetracking.
Autosense väntade raketsnabba tillväxt 2026 - 2028 kan påverkas av utvecklingen för bilförsäljningen i världen. En hypotetiskt kraftigt ökad marknadsandel i EU för kinesiska bilmärken skulle på längre sikt kunna signifikant missgynna Autosense nuvarande 12 OEM-kunders fordonsförsäljning, men ännu är den kinesiska andelen väldigt låg.
Kassaflödet skulle högst eventuellt inte kunna räcka fullt ut för att betala framtida låneamorteringar om Autosense mot förmodan utvecklas klart sämre än väntat, men i så fall skulle Tobii kunna öka sin finansiering t ex via mindre utspädande riktade emissioner vid lämpliga tillfällen med sannolikt relativt liten långsiktig riktkurspåverkan pga utspädningseffekt.
Analys av kassaflödet på längre sikt pekar dessbättre på att det sannolikt inte behövs givet Autosense kommande rakettillväxt och den redan realiserade och guidade kraftigt sänkta kostnadsnivån fr o m Q2 2026. Analysen utgår dessutom från utspädning till 260 M aktier från emissioner och personalens/styrelsens investeringsprogram.
Ej bolagsspecifika risker som allmänna börsras, krig, och dessutom "svarta svanar" etc tillkommer givetvis alltid på aktiemarknaden.
Jag rekommenderar som vanligt alla att även göra sina egna analyser och reserverar mig för eventuella slarvfel inkl räknefel men jag försöker alltid undvika sådana eller rätta dem förr eller senare. Analysen är nämligen gjord med endast en miniräknare som signifikant hjälpmedel och utan automatisk stavningskontroll. Generellt bör man alltid ompröva sina placeringar och t ex ta hem en del av vinster om det bedöms befogat för ens egen ekonomi eller portföljstrategi. Efter Tobiis stora kurslyft och höga volatilitet allt sedan Q1-rapporten 7 maj har risken för större rekyler ökat och det besannades sedan men stora uppgångar har också följt.