World Series Championship Cup 2014 (WSCC 14)

 GRATTIS AMH73 TILL SEGERN

16 lyckliga deltagare spelar om den åtråvärda cupen. Lång väg att vandra, och den som vinner kommer att vara förtjänt av segern.

Vinner man alla matcher, så är man segrare efter 14 matcher men det kan också bli så mycket som 33 matcher för cup vinst.

I första omgången spelas åtta matcher, först till två segrar, där segrarna går vidare till omgång 2.

Förlorarna får en andra chans och spelar match, först till två segrar, och vinner man den så är man också vidare till omgång 2.

I omgång 2 så är det då 12 deltagare kvar som spelar match, först till två segrar, om plats i kvartsfinalen. De sex förlorarna spelar sen om de övriga två kvartsfinalplatserna. Först en utslagsmatch, först till två segrar, och därefter går segrarna till en trelagsserie där man spelar dubbelmöten och de två första går till kvartsfinal.

Kvartsfinalen spelas först till två segrar där vinnarna går vidare till semifinal och förlorarna har spelat klart.

Semifinalen, spelas först till tre segrar i stället för som tidigare först till två segrar.

I finalen spelar man först till fem segrar.

 

Slutar en match oavgjort, t ex 1.5 - 1.5  avgör poängskillnad, om lika poängskillnad måste en avgörande match spelas. Lika tänk vid matcher först till tre respektive fem segrar.

 

Deltagarna för över 30 kr till Thomas Groths personkonto i Nordea 580302 1012. När turneringen är klar pytsar jag över 480 kr till segraren.

 

Lottningen omgång 1 är klar och finns under fliken "Omgång 1". Sedan rankas spelarna, och den som rankas först (bästa poängskillnad) möter den som rankas sist, osv.