|
|
Sökträning
Idag har vi varit på sökträning på klubben, det var 7 hundar med Zooto. Vi började med att valla och Zooto fick vara med och springa i skogen. Han började med att skälla ut alla stora hundar och tanter med läskiga regnrockar, men han lugnade ner sig så småningom. När det var färdigvallat fick Roffe ta med Zooto till bilen när han ändå skulle hämta sin hund Acke, Zooto följde snällt med, han tittade inte ens efter mig, duktig kille. Zeffe gick som hund nr 3, och han skötte sig jättebra inget strul med rullen och bra påvis, jag nöjde mig med 3 skick eftersom det gick så bra, det är ju bäst att sluta när det går som bäst. Sist fick Zooto göra några markeringsövningar, han fick se figgen springa ut med rullen och jag gav kommando sök och släppte honom, det var ingen tvekan, full fart ut och tog rullen som han fick ha lite dragkamp med, sen ropade jag på honom och han kom farande med rullen i munnen och lämnade till mig, han är klipsk och jätteduktig den lilla busen. Vi fikade i skogen och Zooto lekte med Jack, en flathanne som är 2 år, Jack var lite rädd för Zooto för han hade morrat och skällt ut honom tidigare, men till slut så lekte de jättefint.
Nu var det dags för platsliggning, jag gick inte fullt ut idag, stod på 5 meters avstånd, och det gick bra, Zeffe låg hela tiden fast det var en del störningar med hundar som satte sig och vi som gick förbi, runt och över hundarna, duktig kille. Sen körde vi budföring och det är inga som helst problem, verkar inte spela Zeffe någon roll vem som står som mottagare, bara han får springa.
För en gångs skull hade jag två slagna hjältar med mig hem, det hade ju blivit en lång och händelserik dag, så här var det lugnt ett par timmar i alla fall, innan de vaknade till liv igen och cirkusen startade om på nytt.
Ha en bra söndag
Siv/Zeffe & Zooto
Just nu känner jag mig: lycklig
|
|